Organizm człowieka złożony jest z układów pełniących rozmaite funkcje. Poszczególne układy z kolei składają się z pojedynczych narządów. Każdy narząd pełni niezastąpioną funkcję i jeżeli zaczyna wykazywać nieprawidłowe działanie, to momentalnie odbija się to na stanie zdrowia człowieka. Stosując odpowiednią profilaktykę można uniknąć wielu groźnych chorób. Niestety, są też choroby występujące pomimo odpowiedniej diety czy aktywnego stylu życia. Co się dzieje, gdy zaczyna chorować układ hormonalny, w tym tarczyca?

Zdrowie – najbardziej rozpowszechnione choroby tarczycy

Narząd ten choruje dosyć często. Na problemy z tarczycą narzekają przeważnie kobiety. Najczęściej dochodzi do dysfunkcji w przypadku, gdy występują zaburzenia w produkowaniu hormonów. Dlaczego hormony w organizmie człowieka są takie ważne? Otóż wpływają one na regulację metabolizmu, uczestniczą w podtrzymaniu właściwej temperatury ciała, a także to właśnie dzięki nim płód w łonie matki może się prawidłowo rozwijać. Główne zaburzenia w pracy tego narządu, to niedoczynność tarczycy oraz nadczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy – czym się objawia?

Z niedoczynnością tarczycy mamy do czynienia wówczas, gdy tarczyca wytwarza niedostateczną liczbę hormonów. Dzieje się tak chociażby w chorobie Hashimoto, która określana jest również przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy – wówczas przez organizm człowieka produkowane są przeciwciała zwalczające komórki tarczycy.

Nadczynność tarczycy

Nadczynność tarczycy to przeciwieństwo jej niedoczynności. Jak można się domyślić schorzenie to występuje, gdy tarczyca produkuje zbyt dużą ilość hormonów. Niektóre jednostki chorobowe objawiają się w taki sposób, że zmylają układ odpornościowy człowieka, a ten z kolei wymusza na tarczycy zwiększoną produkcję hormonów.

Objawy chorej tarczycy

Choroba tarczycy może objawiać się na wiele różnych sposobów. W łagodnym przebiegu chorób tarczycy objawy mogą być na tyle mało inwazyjne, że przez lata są bagatelizowane. Często występują problemy z metabolizmem, co skutkuje nieprawidłową masą ciała. Chorą tarczycę najłatwiej jest zdiagnozować wykonując badania z krwi. Takim badaniom regularnie powinny poddawać się zwłaszcza kobiety. Problemy z tarczycą mogą pojawić się niezależnie od wieku, dlatego tak ważna jest profilaktyka i częste badania. Skierowanie na badania poziomu hormonów może wystawić lekarz pierwszego kontaktu. Warto pokusić się o wykonanie takich badań przynajmniej raz w roku kalendarzowym.