W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na alergię pokarmową i zastanawia się jakie mleko zamiast krowiego wybrać? My zdecydowanie stawiamy na mleko owsiane, które jest napojem wegańskimi, powstałym z ziaren owsa. W kwestii prawnej mleko owsiane nie jest mlekiem, a napojem roślinnym, gdyż według terminologii mlekiem nazywamy wyłącznie wydzielinę gruczołów mlecznych powstałych od ssaków. Na opakowaniach każdego mleka owsianego dostępnego na półkach sklepowych znajdziemy nazwę „napój owsiany”, a nie mleko owsiane, jak potocznie każdy je nazywał. Mleko owsiane jest zbliżone kolorem oraz konsystencją do mleka krowiego, za to ma neutralny smak. Jest bardziej przezroczyste od mleka krowiego i nieco rzadsze. W odróżnieniu od innych napojów roślinnych nie ma typowego aromatu – fasolowego (w tym przypadku mleko sojowe) czy orzechowego (jak napoje z orzechów). Dzięki temu, że jest tak delikatne, zyskuje coraz większą popularność,zwłaszcza wśród wegan oraz alergików.

 

Mleko owsiane – dla kogo?

Mleko owsiane tak jak było wspomniane powyżej jest częstym składnikiem diety wegańskiej, dlatego, że nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Stanowi świetną alternatywę dla mleka krowiego, bowiem nie zawiera laktozy, która powoduje często nietolerancje, a także pozbawione jest nieobecności alergizujących białek mlecznych.Napój owsiany będzie idealnym rozwiązaniem dla osób z alergią na orzechy i z tendencją do reakcji alergicznych. W tym przypadku tak samo jak mleko ryżowe, bardzo rzadko powoduje alergie. Z powodu zawartości tzw. beta-glukanów mleko owsiane może być ważnym elementem w diecie dla osób z miażdżycą oraz podwyższonym cholesterolem, ponieważ poprawia profil lipidowy.

 

Często podkreślamy, że mleko owsiane jest bezglutenowe. Warto jednak zwrócić uwagę na osoby, które chorują na celiakię oraz posiadają alergię na gluten. Te osoby powinny wybierać produkty oznaczone jako bezglutenowe , bowiem owies, który zwykle jest magazynowany i przetwarzany w zakładach, może mieć kontakt z innymi rodzajami zbóż (niekoniecznie pozbawionych glutenu).Jeżeli mamy ochotę, możemy takie mleko samemu przygotować w domu, wystarczy namoczyć płatki w wodzie i potem zblendować, wtedy mamy pewność, że żaden gluten się nie przedostanie do naszego napoju.