Odkąd na polski rynek wprowadzone zostały e-papierosy, zyskały one ogromną popularność, w szczególności wśród ludzi młodszych. Rozpowszechniło się również przekonanie, jakby papierosy elektroniczne miały nie być szkodliwe dla zdrowia. Czy jednak jest to prawda?

Jak to działa?

E-papierosy opierają swoje działanie na podgrzewaniu płynu z nikotyną do temperatury, w której ten płyn przechodzi w stan lotny. W momencie zaciągania się, mikroprocesor aktywuje zasilanie atomizera. Ten z kolei podgrzewa płyn do temperatury wynoszącej około 150 lub więcej stopni, dzięki czemu wytwarzają się drobne kropelki płynu i trafiają do przepływającego powietrza. Tak powstały aerozol zostaje wdychany przez palacza, tworząc mgiełkę przypominającą dym tytoniowy. Roztwór inhalacyjny składa się z glikolu propylenowego, aromatów, gliceryny i nikotyny, która może wystąpić w różnym stężeniu. Zdarza się również, że do płynu zostaje dodana woda demineralizowana lub etanol. Więcej przeczytacie na www.e-papierosy.wroclaw.pl

Wpływ na organizm

W wielu krajach, takich jak Australia, Brazylia czy Kolumbia, e-papierosy są zakazane, a ich sprzedaż i posiadanie nielegalne. Bywa, że nielegalne w danym kraju jest choćby reklamowanie tego produktu, gdyż jest uważany za szkodliwy wyrób tytoniowy. Powszechny jest pogląd, iż jako że papierosy elektroniczne, inaczej zwane elektronicznymi inhalatorami nikotyny, ze względu na niewykorzystywanie procesu spalania i niewytwarzanie dymu tytoniowego, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie. Jednak nie przeprowadzono dotąd dostatecznych badań nad wpływem, jaki e-papierosy mają na ludzki organizm w dłuższej perspektywie. Należy jednak zaznaczyć, iż zażywanie nikotyny w jakiejkolwiek postaci jest szkodliwe dla zdrowia, a przede wszystkim uzależnia. Papierosy elektroniczne stanowią również poważne zagrożenie dla dzieci i młodzieży, gdyż są uznawane za „gadżet”, który można nawet połączyć ze swoim smartfonem poprzez bluetooth. Młodzi ludzie, mający tendencje do ulegania wszelkim nowościom i uwielbiający „gadżety”, są narażeni na popadanie w nałóg nikotynowy. Nie należy porównywać papierosów elektronicznych z absolutnie wyniszczającymi organizm papierosami tradycyjnymi, a raczej należy patrzeć w kategoriach, jakie skutki niesie za sobą korzystanie z ich przez całkiem nowych użytkowników tego typu używek.