Alergia pokarmowa u dzieci jest nadal rosnącym problemem. Taka sytuacja może być spowodowana po prostu większą świadomością rodziców, a co za tym idzie – większa ilość wykonywanych badań oraz testów alergologicznych swoim dzieciom przez rodziców. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieleczone alergie pokarmowe mogą okazać się bardzo drastyczne w konsekwencjach zdrowotnych dla dzieci. U małych obywateli z alergią, jego układ immunologiczny rozpoznaje nieprzyjaciela, oprócz tego w zarazkach, również w – przykładowo – jedzeniu. To właśnie alergeny są odpowiedzialne za wytworzenie w organizmie stanu zapalnego, ponieważ dochodzi do niego przez ich skonsumowanie. Alergia pokarmowa u dzieci jak ją rozpoznać I leczyć?

Rozpoznanie alergii pokarmowej u dzieci

Dolegliwość alergii pokarmowej charakteryzuje się występowaniem objawów skórnych oraz ogólnych, a pojawiają się one po spożyciu produktów spożywczych, które są alergenami. Lokalizacja zmian różni się w zależności od wieku pacjenta. Do najczęstszych objawów alergii pokarmowej u dzieci należy ból brzucha, nudności, biegunka, wymioty, zaparcia, celiakia, zespół alergii jamy ustnej, eozynofilowe zapalenie przełyku, żołądka, jelit, a także pokrzywka I obrzęk naczynioruchowy. W rozpoznaniu alergii pokarmowej u dzieci główne znaczenie ma wywiad lekarski z pacjentem, to dzięki niemu lekarz pozyskuje cenę informacje na temat występujących zmian skórnych oraz innych objawów.

Do głównych badań laboratoryjnych należą:
1. Punktowe testy skórne, które są badaniem pozwalającym ocenić obecność u osoby badanej uczulenia na określone alergeny wziewne I pokarmowe.
2. Oznaczenie poziomów całkowitego I antygenowo swoistych przeciwciał klasy IgE w surowicy.
3. Atopowe testy płatkowe to badanie diagnostyczne, które wykonuje się w celu identyfikacji czynników wywołujących (ewentualnie zaostrzających) przebieg atopowego zapalenia skóry.
4. Natychmiastowe ekspozycyjne testy pokarmowe, czyli skin application food test SAFT.
5. Próba prowokacyjna z podejrzanym pokarmem.

Leczenie alergii pokarmowej u dzieci

Priorytetową rzeczą w leczeniu alergii pokarmowej jest unikanie produktów, które uczulają. Zatem zadaniem specjalisty jest ułożenie odpowiedniej diety, która pokryje zapotrzebowanie na potrzebne składniki odżywcze I wyeliminuje groźne alergeny, a także zapewni odbudowanie ściany jelita oraz uzyskać pewną tolerancję na uczulające pokarmy. To właśnie indywidualna, dostosowana dieta zapewni prawidłowy rozwój dziecka. Dodatkowo zaleca się używanie leków farmakologicznych, które wspomogą organizm i walkę z alergią pokarmową. Eli u pacjenta istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, powinien on nosić ze sobą ampułkostrzykawki z adrenaliną.