Zęby mądrości, czyli tzw. ósemki, w wielu przypadkach rosną bardzo późno. Z tego powodu sprawiają wiele problemów, w których wyniku zachodzi konieczność usunięcia tej części uzębienia. Dowiedz się, kiedy taki zabieg jest niezbędny.

Jak długo rosną ósemki?

W niektórych kulturach zęby trzonowe uznaje się za objaw inteligencji. Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą. Ósemki w jamie ustnej zaczynają pojawiać się najczęściej między 16. a 25. rokiem życia. Proces ten zależy jednak od wielu czynników oraz predyspozycji genetycznych i może przebiegać w różny sposób. Dlatego wyrastanie zębów mądrości może trwać nawet kilka lat. W wielu przypadkach ósemki zaczynają być widoczne dopiero po 40. roku życia. Jest też szansa, że nie pojawią się nigdy. Najczęściej obserwowanymi objawami wyrzynania się zębów trzonowych są:

  • obrzęki węzłów chłonnych oraz twarzy,
  • odczuwalny ucisk,
  • zaczerwienienie,
  • trudności z przełykaniem lub otwieraniem ust,
  • bóle w okolicach szczęki i szyi.

Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Kwestia usuwania ósemek jest sprawą indywidualną. Wyrzynanie się zębów może powodować duży ból i dyskomfort. Skutkami mogą być też skrzywienie uzębienia i pojawienie się nieprawidłowości w zgryzie. Poza tym ósemka może się zatrzymać z powodu otaczającej kości. W tylnej części jamy ustnej mogą gromadzić się też resztki pokarmu, które często są źródłem problemów z prawidłową higieną. Dlatego najlepszym wyjściem jest udanie się do profesjonalnego gabinetu w celu zdiagnozowania stanu uzębienia. Lekarz stomatolog będzie w stanie określić skalę problemu i zdecyduje, czy usunięcie ósemki jest konieczne.

Czy usuwanie ósemek boli?

Ekstrakcja zębów mądrości wykonywana jest pod miejscowym lub ogólnym znieczuleniem. Z tego powodu usuwanie ósemek nie wiąże się z bólem. Odczuwalne mogą być jednak dyskomfort i nieprzyjemny ucisk. Należy też mieć na uwadze, że to lekarz decyduje o formie znieczulenia na podstawie indywidualnego przypadku pacjenta. Niektóre substancje mogą okazać się nieodpowiednie dla osób z różnymi problemami zdrowotnymi. Warto udać się do sprawdzonego i zaufanego gabinetu takiego jak klinika Piosik Stomatologia. Doświadczeni specjaliści zadbają, że zabieg będzie przeprowadzony we właściwy sposób.

Ekstrakcja zęba mądrości – co można jeść?

Po usunięciu ósemki należy pamiętać o kilku zaleceniach. Przede wszystkim przez pewien czas powinno się unikać palenia tytoniu oraz picia gorących napojów i alkoholu. Niezastosowanie się może zakłócić proces gojenia się ran w jamie ustnej. W pierwszych dniach po ekstrakcji warto też zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej. Nadmierny wysiłek nie sprzyja tworzeniu się nowej masy kostnej i może być źródłem ponownego krwawienia. Aby nie podrażniać świeżej rany, należy też używać miękkiej szczoteczki.

Po ekstrakcji zęba mądrości pacjent może jeść, jak tylko będzie na to gotowy. Przez pierwsze dni zaleca się jednak spożywanie wyłącznie miękkich pokarmów. Twarde produkty mogą gromadzić się w ranie, co zwiększy ryzyko infekcji. Lepiej też unikać nabiału, ponieważ zawarte w nim bakterie zaburzają proces gojenia.

Kategoria:  leczenie, zdrowie