Bruksizm to określenie na dolegliwość, z którą boryka się coraz więcej osób. Potocznie nazywany jest zgrzytaniem zębów i może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dokładnie przyczyny jego występowania nie są znane. Jednak można przypuszczać, co ma wpływ na pogorszenie się stanu zdrowia. Sprawdź, czym jest bruksizm, jakie są jego objawy i potencjalne konsekwencje.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm to choroba objawiająca się długotrwałym zgrzytaniem zębami. Objawy szczególnie nasilają się podczas snu, tuż przed przebudzeniem się. To schorzenie występuje przede wszystkim u osób pomiędzy 25. a 45. rokiem życia. Jednak konieczne jest, aby wspomnieć, że można je spotkać również u dzieci.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Jako przyczyny bruksizmu wymienia się przede wszystkim przewlekły stres i zaburzenia psychologiczne. Mięśnie w ciele, również te w żuchwie są mocno spięte, co wywiera nadmierny nacisk na zęby. Ich przesuwanie się w nocy prowadzi do wzajemnego ścierania się, a w konsekwencji do wad zgryzu oraz innych konsekwencji zdrowotnych.
Innymi przyczynami bruksizmu mogą być:
- wady zgryzu, które powodują, że zęby znajdują się zbyt blisko siebie lub są ułożone pod nieprawidłowym kątem,
- predyspozycje genetyczne — jeżeli w rodzinie występował bruksizm, wzrasta ryzyko tej choroby w kolejnych pokoleniach,
- choroby i zaburzenia psychiczne wywołujące silny stres,
- nieprawidłowości w układzie nerwowym,
- źle dobrane implanty, nieprawidłowo przeprowadzone leczenie stomatologiczne;
- dysfunkcje stawów,
- częste żucie gumy lub nałogi, które wpływają na nieprawidłowe rozłożenie się napięcia mięśniowego.
Zdarza się, że zgrzytanie zębów pojawia się tylko na pewien czas, na przykład w stresującym okresie. Jednak istnieje wiele przypadków, kiedy bruksizm daje objawy przez długi czas, zanim zostanie odpowiednio zdiagnozowany.
Jakie są objawy zgrzytania zębami?
Zgrzytanie zębami nie jest możliwe do bezpośredniego zaobserwowania przez osobę chorą. Może zdarzyć się, że obudzi ją ten dźwięk, jednak są to pojedyncze przypadki. Najczęściej osoby bliskie zwracają uwagę na występowanie problemu, ponieważ w nocy nie pozwala im to zasnąć. Czy istnieje więc możliwość, żeby zaobserwować inne objawy bruksizmu?
Tak, choroba objawia się nie tylko poprzez charakterystyczny dźwięk ścierania się zębów. To również szereg innych objawów, które towarzyszą temu problemowi. Mowa tutaj między innymi o:
- bólach głowy z powodu nadmiernego napięcia w mięśniach szczęki i żuchwy;
- szumie w uszach;
- bólach karku i pleców spowodowanymi źle rozkładającym się napięciem;
- ścieraniu się zębów;
- krwawieniu podczas mycia zębów;
- bólu zębów;
- ruchliwości uzębienia.
Wszystkie te elementy mogą wskazywać na to, że w nocy następuje nadmierne ścieranie się zębów. Wówczas należy udać się do lekarza specjalisty, który zaproponuje możliwe sposoby leczenia bruksizmu.
W jaki sposób można leczyć bruksizm?
Bruksizm jest chorobą, jednak może być również objawem innego schorzenia, jakie się pojawia. Szczególnie jest to mocno widoczne w przypadku pacjentów z nerwicą lub narażonych na nadmierny stres. W Madent proponujemy, żeby leczenie zgrzytania zębów przebiegało całościowo.
Oprócz skupienia się na stomatologicznych aspektach bruksizmu polecamy również badania pod kątem innych problemów. Czy nie obserwujesz w ostatnich tygodniach u siebie więcej stresu? Może pojawił się problem również z innymi stawami i mięśniami? Warto skonsultować się ze stomatologiem oraz podjąć odpowiednie kroki w kierunku wyeliminowania choroby.
Czy bruksizm może doprowadzić do zniszczenia zębów?
Bruksizm może doprowadzić do problemów związanych z uzębieniem. Szczególnie jeżeli nie jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowany. Podczas ścierania się zębów dochodzi do ich mechanicznego uszkodzenia. Może to prowadzić do ich pękania, a nawet wypadania. Ponadto mogą pojawić się również inne konsekwencje zdrowotne związane z nadmiernym napięciem mięśniowym oraz stresem. Dlatego tak ważne jest, żeby odpowiednio wcześnie zdiagnozować problem.
Najnowsze komentarze