Kręgozmyk — trudno powiedzieć, ale nie ma z czego się uśmiechać. Może być źródłem silnego bólu, powodując ograniczenie ruchomości, drętwienie, a w rzadkich przypadkach nawet nietrzymanie moczu. Na szczęście, jeśli niedawno zdiagnozowano u Ciebie ten stan, ulga jest w zasięgu wzroku. Współczesna medycyna oferuje szereg doskonałych możliwości leczenia kręgozmyku, przy czym zabieg chirurgiczny jest traktowany tylko w ostateczności.

Kręgozmyk leczenie Niemcy

Czym konkretnie jest kręgozmyk? Jest to stan kręgosłupa, zwykle występujący w dolnej części pleców, w którym jeden z kręgów przesuwa się do przodu na kręg poniżej. W łagodnych przypadkach mogą nie występować żadne objawy, a osoba może nawet nie wiedzieć, że ma tę chorobę. Jednak dość często przemieszczony kręg wywiera nacisk na nerw, powodując ból w dolnej części pleców, pośladkach lub nogach, a czasem drętwienie lub osłabienie nóg. W rzadkich przypadkach, gdy uciskane są właściwe nerwy, pacjent może nawet doświadczyć utraty kontroli nad pęcherzem lub jelitami.

Kręgozmyk dzieli się ogólnie na trzy typy:

  • Kręgozmyk zwyrodnieniowy — najczęstsza odmiana, występująca zwykle wraz z wiekiem
  • Kręgozmyk istmiczny — występujący jako wtórny efekt spondylolizy (złamania przeciążeniowe kręgów)
  • Kręgozmyk wrodzony — wynikający z deformacji kości przy urodzeniu

Typowe niechirurgiczne opcje leczenia spondylolistezy

Choć brzmi to poważnie, istnieje wiele niechirurgicznych metod leczenia bólu. Należą do nich:

  • W przypadku ostrych napadów bólu lekarz może zalecić tymczasowe ograniczenie ruchu i odpoczynek, aby nie pogarszać urazu.
  • Dzięki strategicznemu ruchowi i uczeniu się odpowiednich rodzajów ćwiczeń o niskim natężeniu, możesz wzmocnić mięśnie otaczające dotknięty obszar, co pomaga ustabilizować plecy, jednocześnie odzyskując mobilność.
  • Ból można leczyć za pomocą wielu dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych, w tym Tylenolu lub leków przeciwzapalnych. W przypadku silnego bólu lekarz może przepisać ograniczone dawki silniejszych leków przeciwbólowych i/lub środków zwiotczających mięśnie. (W wielu przypadkach wolimy stosować leki jako uzupełnienie innych form leczenia niż jako samo leczenie.
  • Zewnątrzoponowe zastrzyki steroidowe. W przypadku pacjentów cierpiących na silny ból lub drętwienie pleców lub nóg wstrzyknięcie nadtwardówkowego steroidu może zmniejszyć stan zapalny i złagodzić ból.
  • Usztywnienie pleców. Stosowany głównie u pacjentów z spondylolistezą, stabilizująca orteza pleców może unieruchomić dotknięty obszar i dać mu czas na powrót do zdrowia.