Wizyta u dentysty to kropla w morzu potrzeb. Przegląd jest ważny, jednak bez codziennej higieny jamy ustnej nie mamy szans na zdrowy i piękny uśmiech. Obawiasz się? Uciekanie przed problemami to najgorszy scenariusz.

Co rozumiemy pod pojęciem higiena jamy ustnej? W ogólnym znaczeniu jest to pielęgnacja uzębienia i błon śluzowych, które są często narażone na powstawanie płytki nazębnej. Jest to jeden z głównych czynników, który ma wpływ na nasze zęby.

Jak utrzymać higienę jamy ustnej?

Ogólnie podsumowując nie jest to duże wyzwanie, lecz liczy się systematyka i regularnośc. A tak nie wolno zapomnieć o dokładności, staranności wykonywanych czynności.
Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest płytka nazębna, jest to cieniutka warstwa na zębach. Powstawanie tej warstwy wywołują bakterie, regularne jej usuwanie pozwala na utrzymanie prawidłowego stanu naszych zębów. Brak higieny może doprowadzić do rozwoju próchnicy, a to już krok od katastrofy. Pomocna będzie czysta woda, szczotkowanie oraz nić dentystyczna.

Szczotkowanie zębów

Czynność codzienna, o której nie powinniśmy zapominać. Wiele osób niedokładnie szczotkuje swoje zęby, to sprawia, że higiena jamy ustnej nie jest na najwyższym poziomie. Prawidłowo dobrana szczoteczka to początek sukcesu, rynek oferuje wiele modeli, jednak należy przy wyborze zwrócić uwagę na nadwrażliwość na urazy mechaniczne przyzębia, wiek oraz nadmierne powstawanie płytki nazębnej. W zależności od tych cyznników możemy wybrać szczoteczkę, w zależności od stopnia miękkości. Miękka, średnio-twarda oraz twarda. Zęby należy szczotkować dwa lub trzy razy dziennie.
Czy znasz podstawowe zasady mycia zębów? Czy nie zapominasz o ruchach okrężnych, czyszczeniu języka, oraz nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych? Jeśli nie najwyższa pora poznać kilka podstawowych zasad. Szczotkowanie języka to bardzo ważny element higieny, język jest ogromnym siedliskiem wielu bakterii. Czyszczenie języka przeprowadza się za pomocą skrobaczki lub szczoteczki. A czy nić dentystyczna jest taka ważna?

Nitkowanie to nierozłączny element prawidłowego dbania o żeby.

Tyle z podstawowych zasad, a na co zwrócić uwagę podczas wyboru pasty? Pasta odświeża oddech, spowalnia powstawanie płytki nazębnej, oraz ma właściwości wybielające. Bardzo ważnym składnikiem pasty jest fluor. Wzmacnia szkliwo, a także uodparnia na działanie kwasów.
Zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki związane z jamą ustną, warto wypróbować różne modele szczoteczek, a także pasty. Dopasować odpowiednio do swoich wymagań a także oczekiwań.