Osoby niepełnosprawne, które nie mogą chodzić, ale na co dzień są aktywne, zwykle poruszają się dzięki wózkom inwalidzkim. Pojazdy te powinny być dopasowane do potrzeb osoby, która się nimi porusza. W ten sposób będzie czuć wygodę i komfort, co przełoży się na komfort życia. Standardowe wózki inwalidzkie bardzo przydają się w wielu momentach przejściowych, jednak codzienne funkcjonowanie z nim może okazać się nieco trudniejsze. Warto rozejrzeć się za czymś innym. Sprawdź, jakie opcje są dostępne!

  1. Rodzaje wózków inwalidzkich
  2. Jak wybrać odpowiedni wózek inwalidzki?
  3. Wózki inwalidzkie elektryczne — czy to dobry wybór?

Rodzaje wózków inwalidzkich

Ostatnim tematem, który spędza Ci sen z powiek, są wózki inwalidzkie? Zastanawiasz się, jaki wózek inwalidzki masz do wyboru, jakie rodzaje są dostępne na rynku? Oto kilka z nich:

  • standardowy wózek inwalidzki — idealny dla osób starszych, świetny w przejściowym okresie podczas rekonwalescencji pacjenta;
  • lekki wózek inwalidzki — świetny dla osób poruszających się samodzielnie;
  • skuter;
  • wózek inwalidzki dla dzieci;
  • elektryczny wózek inwalidzki;
  • wózek inwalidzki specjalny — ze stabilizacją głowy i pleców;
  • wózek dla osób aktywnych.

Jak wybrać odpowiedni wózek inwalidzki?

Komfortowy wózek inwalidzki to nie lada wyzwanie. Wiele zależy od tego, na jak długo pacjent bądź osoba niepełnosprawna potrzebuje wózka inwalidzkiego, a także do jakich czynności. Większość wózków posiada szybki system składania, a także koła szybkiego demontażu. Stanowi to niebagatelne ułatwienie podczas codziennego poruszania się czy częstego podróżowania.

Podczas podejmowania decyzji odnośnie wózka inwalidzkiego, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego tworzywa został on wykonany. Wózek ortopedyczny to urządzenie z aluminium lub stali. Jak można się domyślić, ten pierwszy wybór będzie znacznie lżejszy. Będzie to doskonała opcja dla pacjentów z opiekunami, którzy muszą wnosić sprzęt po schodach. Aluminiowy wózek będzie też nieco droższy od stalowego.

Jeśli dużo podróżujesz samochodem, warto postawić na wózek, który jest bardzo łatwy w składaniu i nie utrudnia codziennych czynności. Wózki inwalidzkie standardowe mogą różnić się też materiałem pokrycia. Jeśli wózek jest przeznaczony dla osób głównie siedzących, materiał powinien być oddychający. W ten sposób korzystanie z urządzenia będzie maksymalnie komfortowe.

Nie każdy ultralekki wózek inwalidzki aluminiowy sprawdzi się w domu pacjenta. Warto więc zwrócić uwagi na jego wymiary — szerokość oraz wysokość. Średnica i rozstaw kół to kolejne ważne aspekty. Konkretne dane pozwolą na łatwiejsze dobranie wózka pod kątem możliwości użytkowych w domu czy w samochodzie, którym porusza się osoba niepełnosprawna.

Wózki inwalidzkie elektryczne — czy to dobry wybór?

Wózek inwalidzki elektryczny to model, który zwraca uwagę większości pacjentów, jak i opiekunów. Dlaczego? Pozwala na samodzielne poruszanie się pacjenta, bez każdorazowej ingerencji opiekuna. Wysokiej jakości wózek elektryczny to też niemały wydatek, czego każdy powinien być świadomy. Na wózku inwalidzkim elektrycznym jest się łatwiej poruszać, ponieważ wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, aby urządzenie jechało w przód, w tył czy skręcało.

W ofercie sklepów ze sprzętem rehabilitacyjnym i medycznym nie brakuje wózków elektrycznych. Na wózki elektryczne można otrzymać spore dofinansowanie, dzięki czemu pacjent przybliży się o kilka kroków do jego zakupu. Choć wydatek może okazać się dość duży, wózek elektryczny potrafi niesamowicie ułatwić życie!