Zdrowy i piękny uśmiech jest w dzisiejszym świecie niezmiernie ważny. To właśnie poprzez uśmiech, możemy okazać otaczającym nas ludziom, nasze dobre zamiast i wzbudzić w nich zaufanie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej szczególnie u dzieci.
To właśnie dzięki właściwemu szczotkowaniu zębów, możemy cieszyć się zdrowymi zębami przez długie lata. Oczywiście nie można zapominać także o innych sposobach na dbanie o higienę jamy ustnej, takich jak używanie nici dentystycznych oraz płukanie jamy ustnej odpowiednimi preparatami.
Higiena jamy ustnej sięga samych początków naszej cywilizacji, ponieważ już prymitywne plemiona, stosowały źdźbła trawy, które służyły im jak szczoteczki do zębów.
Dzisiaj, wybór przed jakim staje się w drogeriach kosmetycznych, jest tak duży, że może przyprawić o zawrót głowy. Jaką szczoteczkę wybrać, by służyła nam jak najlepiej?

Potrzeba, matką wynalazków

Na rynku istnieje wiele rodzajów szczoteczki do zębów. Są tradycyjne szczoteczki, ale znaleźć możemy także i nowocześniejsze, jak na przykład szczoteczki elektryczne.
Szczególny plusem przy wyborze elektrycznej szczoteczki do zębów, jest fakt, że o wiele dokładniej czyści zęby oraz przestrzenie pomiędzy nimi. Wszystko to, dzięki ruchowi obrotowemu, który jest tak szybki, że nie jest możliwe wyczyszczenie zębów tak dokładnie, zwykłą szczoteczką. Bardzo modne są ostatnimi czasy równie szczoteczki soniczne. Na czym dokładnie polega działanie takiej szczoteczki? Otóż jest to połączenie tradycyjnej szczoteczki, ze szczoteczką elektryczną, z tą różnicą, że szczoteczka soniczna nie posiada ruchu obrotowego i rotacyjnego. Szczoteczka soniczna działa na zasadzie wibracji samej szczoteczki, która dzięki temu bardzo dokładnie czyście przestrzenie między zębami i zapewnia odpowiednią higienę jamy ustnej. Obecnie na rynku dostępny jest szereg modeli w różnej skali cenowej, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli zaś stawiasz na tradycję i nie chcesz eksperymentować z innowacyjnymi i futurystycznymi szczoteczkami, to postaw na normalną, zwykłą szczoteczkę. Wybór wśród zwykłych szczoteczek, także jest spory, ponieważ opcji jest bardzo dużo. Producenci starają się prześcignąć konkurencję, bo rynek jest naprawdę duży, dlatego wprowadzane są takie innowacje, jak bambusowa szczoteczka z syntetycznym włosiem, lub specjalnie skonstruowane główki, które wyginają się podczas szczotkowania, zapewniając optymalne czyszczenie wszystkich trudno dostępnych miejsc.