Szczoteczka manualna to bardzo tradycyjny i częsty wybór wśród konsumentów.
Wybierając manualną szczoteczkę do zębów, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej twardość włosa, o której jesteśmy informowani na opakowaniu (soft, medium, hard) ale także na budowę samej szczoteczki.

Dzisiaj mamy ogromny wybór szczoteczek, zachęcają nas do kupna swoimi kolorami, napisami, ogólnie ciekawym dizajnem. Kolejną kategorię są szczoteczki dla dzieci . I nie ma nic złego w posiadaniu pięknej szczoteczki, jednak wymieniając ją średnio, co trzy miesiące powinniśmy wziąć także pod uwagę jej budowę.

Rączka szczoteczki, powinna być wygodna, to dla nas jasne. Powinna także posiadać wybrzuszenia, aby nie wyślizgiwała się z rąk, gdy jest wilgotna.
A jak powinna wyglądać główka?
Wbrew pozorom, nie powinna być za duża, ponieważ utrudnia to dostęp do wszystkich miejsc w naszej jamie ustnej. Mała główka będzie więc bardziej odpowiednia. Do tego poza sprawdzeniem twardości włosa, warto przyjrzeć się jego gęstości.
Im więcej włosków, na małej główce szczoteczki, tym lepiej. Nasze zęby będą dużo lepiej wyczyszczone.

Szczoteczka manualna z tyłu swojej główki także często posiada wybrzuszenia, warto zwrócić na to uwagę ponieważ służą one do mycia języka. To przydatna funkcja ale nie jest koniecznością. Język można umyć bez problemu samym włosiem. Jednak te wybrzuszenia sprawdzają się nie tylko do czyszczenia języka ale także przy okazji mycia zębów masują dziąsła.