Białko jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym w diecie każdego człowieka. W przypadku sportowca jego podawanie w odpowiednich ilościach jest jednak kluczowe. Z tego powodu spora część zalecanych dla sportowców odżywek to właśnie odżywki białkowe. Dlaczego są takie potrzebne?

  1. Funkcja białka w organizmie sportowca
  2. Gdzie można znaleźć białko?

Funkcja białka w organizmie sportowca

Białko odpowiada w bardzo dużym stopniu za budowę i rozwój kości, mięśni, a także skóry czy włosów. Niedobór białka po intensywnym treningu daje bardzo wyraźne objawy. Przekłada się one bowiem na obniżenie sprawności całego ciała. W skrajnych przypadkach niedobory mogą prowadzić nawet do zaniku mięśni. Do tego dochodzi zwiększona łamliwość kości, wyczerpanie organizmu. Brak odpowiedniej suplementacji może przełożyć się także na częściej pojawiające się niedoskonałości cery, jak również wypadające włosy. W końcu, brak białka może prowadzić do wzmożonej nerwowości, a w skrajnych przypadkach do depresji.

Białko dla sportowców jest jednym z kluczowych składników odżywczych, który przekłada się na siłę fizyczną bądź jej brak. Szczególnie ważne białko jest dla osób uprawiających sporty siłowe lub kulturystykę. W takim przypadku sięgnięcie po suplementy często okazuje się konieczne, aby trening był tak efektywny, jak sobie to sportowiec założy.

Gdzie można znaleźć białko?

Białko występuje zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Znaleźć je można przede wszystkim w jajkach, nabiale, mięsie drobiowym, rybach, a także różnego rodzaju orzechach, fasoli, soi, soczewicy, ciecierzycy, grochu, a także w miodzie. Bardzo często zdarza się jednak, że mimo prowadzenia diety bogatej w białko przy intensywnym wysiłku fizycznym nadal jest do mało w organizmie. W takim przypadku jest potrzebne są odpowiednie odżywki lub suplementy. Chodzi tutaj przede wszystkim o koktajle białkowe, przygotowywane specjalnie z myślą o sportowcach. Suplementy przygotowywane dla osób dbających o sylwetkę i uprawiających sport tworzone są tak, aby zawierały jak najwięcej aminokwasów, a ja najmniej kalorii. Tego typu odżywki zaleca się przyjmować bezpośrednio po treningu, ponieważ pozytywnie wpływają one na siłę fizyczną, pozwalają uzupełnić niedobory. Na rynku dostępne są obecnie koktajle białkowe o bardzo różnorodnych smakach. Można do nich dodawać także dodatkowe owoce – jabłko, pomarańczę, jagody. Można również sięgnąć po garść orzechów lub też baton energetyczny, które pozwolą dostarczy do organizmu brakujące ilości białka.