Codzienny stres, niekompletna dieta oraz siedzący tryb życia to najczęstsze przyczyny problemów ze zdrowiem. Jeżeli do tego dojdzie brak badań profilaktycznych, to ma się gotową receptę na zdrowotną katastrofę. Większość młodych osób, którym jeszcze nic zbytnio nie doskwiera, nie przejmuje się zupełnie swoim stanem zdrowia. Nawet jeżeli pojawią się drobne dolegliwości, to przeważnie są one bagatelizowane. Warto wziąć pod uwagę powiedzenie, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąca. Odpowiedni styl życia może uchronić przed licznymi dolegliwościami w późniejszym wieku. Od czego zacząć?

Właściwa dieta to podstawa

Podstawą zdrowego stylu życia bez wątpienia jest odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna ona pokrywać dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie, a także musi dostarczać wartościowe składniki odżywcze. Próby stosowania diet eliminacyjnych nie kończą się dobrze. Do tego, aby organizm człowieka prawidłowo działał potrzebne są zarówno białka, węglowodany jak i tłuszcze. Białka to materiał budulcowy, który wchodzi w skład każdej komórki w organizmie. Z kolei z tłuszczy oraz węglowodanów organizm czerpie energię niezbędną do życia. Oprócz tego należy zadbać, aby z posiłkami dostarczane były witaminy i związki mineralne, które wspomagają liczne procesy w organizmie.

Aktywność fizyczna ścieżką zdrowia

Ciężko jest wyobrazić sobie zdrowy organizm, który pozbawiony byłby aktywności fizycznej choćby w umiarkowanym stopniu. Ruch, zwłaszcza ten na świeżym powietrzu poprawia ukrwienie komórek ciała, przyspiesza tempo przemiany materii, a także korzystnie wpływa na psychikę. Nie trzeba od razu myśleć o tym, aby uprawiać sport zawodowo. Aktywność fizyczna musi być dopasowana do kondycji, wieku oraz wagi. Ktoś, kto przez długie lata prowadził wyłącznie siedzący tryb życia i nazbierał sporo dodatkowych kilogramów nie powinien kusić się od razu na przebiegnięcie maratonu czy wielokilometrową jazdę na rowerze – może mieć to negatywny wpływ na jego zdrowie. Początkowo warto zacząć chociażby od dłuższych spacerów, wycieczek rowerowych w tempie rekreacyjnym czy regularnych wizyt na basenie. Dobrym pomysłem może być także skorzystanie z usług trenera personalnego, który podpowie, jaka aktywność fizyczna w konkretnym przypadku jest najbardziej zalecana. Ruch powinien przede wszystkim sprawiać przyjemność, dlatego jeżeli ktoś nie cierpi biegać, to nie powinien zmuszać się do joggingu, może lepsze okażą się jakieś gry zespołowe, jak na przykład piłka nożna czy siatkówka.