Jeżeli by się przyjrzeć historii ludzkości, to z łatwością można dostrzec, iż odkąd nastąpił postęp technologiczny, to ludzie zdecydowanie częściej zaczęli zapadać na pewne grupy chorób. Chociaż dotykają one różnych partii ludzkiego ciała, to można je sklasyfikować jako choroby cywilizacyjne, czyli takie, które w sposób bezpośredni związane są z postępem cywilizacyjnym.
Jakie jednostki chorobowe związane z cywilizacją można wyodrębnić?
Postęp cywilizacyjny robi swoje. Z jednej strony człowiekowi jest lepiej, bo coraz większą liczbę obowiązków przejmują maszyny – z drugiej zaś strony, człowiek narażony jest na coraz większą ilość zanieczyszczeń, które mają wprost katastrofalny wpływ na jego zdrowie. Wśród chorób powiązanych z cywilizacją, można wyróżnić takie, które bezpośrednio zależą od stosowanej diety. Dotykają one układu krwionośnego (nadciśnienie, zawały, udary, miażdżyca) czy układu pokarmowego (kamica żółciowa, wrzody, refluks czy kamica nerkowa). Do chorób cywilizacyjnych zalicza się także otyłość, próchnica, cukrzyca, depresja, anoreksja czy alergie pokarmowe. Inna grupa chorób cywilizacyjnych, to takie które związane są jakością powietrza oraz innymi toksycznymi substancjami wdychanymi przez człowieka. W tym przypadku można wskazać chociażby na choroby układu oddechowego takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa czy też rak płuc.
Jak bronic się przed chorobami cywilizacyjnymi?
Każda choroba ma swoją przyczynę. W obronie przed chorobami najlepsza będzie zatem odpowiednia profilaktyka ograniczająca czynniki chorobotwórcze. W grupie chorób cywilizacyjnych powiązanych bezpośrednio z dietą, kluczową rolę odgrywa jedzenie. Pośpiech w codziennym życiu wiele osób zmusza do spożywania posiłków mocno przetworzonych. Warto je zamienić na świeże produkty. Przygotowanie obiadu czy kolacji w domu nie wymaga wiele wysiłku, pod warunkiem dobrej organizacji. Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych trzeba przemodelować sposób życia. Ważna jest zarówno odpowiednia dieta, jak i codzienna dawka ruchu, a także rezygnacja z używek takich jak alkohol czy papierosy. Początkowo taka zmiana może wydawać się trudna do wprowadzenia. Najlepsza będzie metoda małych kroków – stopniowe wprowadzanie aktywności do codziennego życia, rezygnacja z potraw tłustych, na rzecz świeżych owoców i warzyw. Przy komponowaniu posiłków należy zwrócić uwagę na to, aby zawierały komplet składników odżywczych, których organizm potrzebuje właściwego działania.
Najnowsze komentarze