Właściwa higiena nie tylko rąk, ale też i całego ciała to zabezpieczenie przed groźnymi bakteriami i zarazkami, które na różne sposoby próbują wtargnąć do organizmu człowieka. Wiele z nich dostaje się za pośrednictwem dłoni. Codziennie dotykamy różnych rzeczy, witamy się z różnymi osobami, a następnie jemy, wycieramy twarz, czy przecieramy oczy. Bakterie i zarazki z rąk mają bardzo łatwy dostęp do błon, przez które wchłaniają się do wnętrza organizmu. Odpowiednia higiena rąk pozwoli przynajmniej w pewnym stopniu, zabezpieczyć się przed niektórymi z nich. Jak często należy myć ręce i jak to robić aby pozbyć się maksymalnej ilości zarazków?
Kiedy myć ręce?
Warto pamiętać o tym, że regularne i dokładne mycie rąk to najbardziej skuteczna ochrona przed wieloma zarazkami. Pół minuty dokładnego mycia rąk w wodzie z mydłem może usunąć zdecydowaną większość niechcianych intruzów. Ręce powinny być myte po każdym powrocie do domu, przed przygotowywaniem posiłku i jego jedzeniem, po zabawie z ukochanym zwierzakiem, po sprzątania a zwłaszcza po wynoszeniu śmieci, a także po każdorazowej wizycie w toalecie. Wydaje się to na pozór oczywiste, jednak wiele osób albo zupełnie zapomina o myciu rąk po wykonaniu tych czynności, albo też robi to mało starannie, przez co chorobotwórcze drobnoustroje mają znacznie łatwiejszą drogę wniknięcia do ludzkiego organizmu.
Jakie są prawidłowe zasady mycia rąk?
Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę na czas mycia rąk. Specjaliści zalecają, aby ta czynność trwała przynajmniej przez pół minuty. Im dłuższy czas mycia, tym większe prawdopodobieństwo, iż drobnoustroje zostaną usunięte. Kolejna ważna sprawa, to staranność z jaką ręce są myte. Nie wystarczy przepłukać je pobieżnie pod bieżącą wodą. Należy pamiętać zwłaszcza o przestrzeniach między palcami. Ręce powinny być myte w ciepłej wodzi i warto używać w tym celu specjalistycznych środków – szczególnie polecane jest mydło antybakteryjne.
Zdrowie. Czyste ręce – dlaczego warto o nich pamiętać?
Jeżeli zapomni się o myciu rąk po kontakcie z innymi osobami, zwierzętami czy brudnymi przedmiotami, to ułatwia się zarazkom dostanie do organizmu. W ten sposób przenoszone są między innymi rotawirusy czy drobnoustroje odpowiedzialne za zatrucia pokarmowe. Dokładne mycie rąk nigdy nie będzie stuprocentową ochroną przed zakażeniem, jednak zdecydowanie może zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Każdy, zarówno małe dziecko jak i osoba dorosła powinien pamiętać o podstawowych zasadach higieny, w tym o regularnym myciu rąk.
Najnowsze komentarze