Coraz większa część populacji na całym świecie to alergicy. Istnieją różne formy tej choroby cywilizacyjnej – można mieć alergię pokarmową, wziewną, iniekcyjną lub kontaktową. Co niezmiernie ważne nie ma ograniczeń co do wieku, w którym schorzenie to może się pojawić po raz pierwszy. Niemal każdy może więc zachorować.
Kiedy już alergia się pojawi, należy bezwzględnie ograniczać kontakt z alergenami. Warto pamiętać, że przyczyną alergii może być również nasz własny dom. W jaki sposób temu przeciwdziałać? Czy istnieją specjalne elementy wyposażenia dla osób z alergiami? Poniżej opowiemy, jak urządzać mieszkanie, żeby ograniczyć do minimum możliwość pogłębienia się objawów chorobowych.
Jakie meble dla alergików? Krótki przewodnik czego należy unikać
Zaczniemy przewrotnie – nie ma czegoś takiego jak wyposażenie, które będzie w pełni bezpieczne dla alergików. Najczęstszym powodem uczuleń w domach są bowiem nie meble a roztocza. Te niewidoczne gołym okiem organizmy żyją w kurzu i martwym naskórku. Dlatego alergicy przede wszystkim powinni zadbać o czystość w swoim otoczeniu.
Jakie tworzywa sprawdzają się najlepiej?
Dobrym rozwiązaniem są meble lakierowane, o gładkiej powierzchni, prostej do utrzymania w czystości. Należy jednak dokładnie sprawdzać rodzaj użytej farby, która posłużyła do zabezpieczenia ich – powinna być ona pozbawiona substancji szkodliwych. Można również wykorzystać tworzywa sztuczne – w większości przypadków są bezpieczne dla użytkowników.
W przypadku obić sofy, kanapy czy fotela najlepsze są oczywiście materiały naturalne, które łatwo wyczyścić. Pokrowce z bawełny lub lnu pozwalają na skuteczne zachowanie czystości. Skórzane meble z kolei, jeśli są zabezpieczane naturalnymi woskami, również są bezpieczne dla alergików i ich kondycji zdrowotnej.
Należy unikać dużej ilości poduszek oraz tkanin trudnych w czyszczeniu – stanowią bowiem olbrzymie źródło roztoczy i brudu.
***
Wyposażenie domu alergika powinno składać się ze sprzętów prostych w czyszczeniu, bez nadmiaru ozdób zbierających kurz. Idealnymi przestrzeniami stają się zatem aranżacje minimalistyczne – stawiające na naturalność i ascetyczność form. Mniej wyposażenia oznacza w tej sytuacji więcej zdrowia.
Artykuł powstał przy współpracy z https://www.meble.pl/meble/narozniki/
Najnowsze komentarze