To, jak pracuje lekarz online w niczym nie różni się praktycznie od tego, w jaki sposób wykonuje obowiązki w trakcie wizyty stacjonarnej. Wyjątkiem jest przeprowadzenie badań tj. na przykład osłuchiwanie stetoskopem. Konsultacja z medykiem może odbywać się zarówno za pomocą telefonu, jak i w formie wideorozmowy. Jakie są największe zalety tego rodzaju kontaktu ze specjalistami? Kiedy warto z nich korzystać? Sprawdź.

Lekarz online – wizyta bez wychodzenia z domu

Konsultacja z lekarzem online jest przydatna w wielu sytuacjach, w tym między innymi wówczas, kiedy pacjent ma zmniejszoną mobilność. W praktyce mowa na przykład o osobach z niepełnosprawnościami, bądź też starszych i chorych na schorzenia utrudniające przemieszczanie się. Konsultację online doceniają także pacjenci z chorobami przewlekłymi, którym zależy na szybkim kontakcie ze specjalistą i uzyskaniem e-recepty na leki przyjmowane na stałe.

Konsultacja lekarska jest często także ,,zbawieniem” dla rodziców, którzy nie mogą pojawić się u medyka z uwagi na brakiem możliwości zapewnienia opieki nad małymi dziećmi. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że możliwość zasięgnięcia pomocy od lekarza online jest nieoceniona także wówczas, kiedy mieszkamy w małej miejscowości lub mieście w której przychodni jest jak na przysłowiowe lekarstwo. Koniec końców konsultacje online, to po prostu oszczędność czasu. Nie musimy go poświęcać na dojazd do placówki stacjonarnej. Cenią to sobie zwłaszcza osoby zapracowane. 

Konsultacja online – jak umówić wizytę i uzyskać dostęp do opieki medycznej

Jak działa konsultacja online? Za przykład może posłużyć przychodnia telemedika.net oferująca tego rodzaju wizyty. Wystarczy wejść na stronę internetową placówki i wybrać pożądaną opcję. Wśród nich jest konsultacja specjalistyczna, recepta, zwolnienie i skierowanie. Kolejny krok, to wybór specjalisty w przypadku konsultacji specjalistycznej, a następnie wypełnienie karty pacjenta w której podajemy swoje dane. Porada lekarska jest możliwa nawet w ciągu kwadransa. W trakcie konsultacji online specjalista może wystawić e-Receptę, jak również zwolnienie (e-ZLA). Można skorzystać z konsultacji lekarskiej z ponad 40 specjalizacji. W ramach wizyty specjalista może wystawić L-4, które następnie jest wysyłane automatycznie do ZUS-u. Można także uzyskać zwolnienie na osobę, nad którą sprawujemy opiekę (opieka nad członkiem rodziny). 

Nic dziwnego, że zainteresowanie wizytami u lekarzy online zyskuje stale na popularności. To sposób na szybki dostęp do pomocy medycznej, zwłaszcza w sytuacji, kiedy potrzebujemy jej na cito. Jest to także znakomite udogodnienie – nie musimy stać w kolejkach, jak również często jechać kilka godzin zanim dotrzemy do konkretnej placówki. Jest to szczególnie ważne, kiedy na przykład jesteśmy unieruchomieni, bądź też mamy wysoką gorączkę. Wizyta online jest także świetną alternatywą stacjonarnej wówczas, kiedy chcemy skonsultować wyniki badań. Można to z powodzeniem robić bez wychodzenia z domu, bez utraty czasu – niemalże od ręki. 

Co ważne, wizyta online przebiega w bardzo sprawny sposób. Specjaliści przeprowadzają wywiad z pacjentem, weryfikują jego potrzeby i służą fachowym wsparciem zawsze, kiedy jest to potrzebne. Nie musimy obawiać się o jakość tego rodzaju pomocy medycznej. W niczym nie ustępuje ona nią od tej, która odbywa się w placówkach osobiście. Lekarze są fachowcami i nie mogą pozwolić sobie na żadne uchybienia. Bez względu na to, czy spotkają się z pacjentem twarzą w twarz czy też będą go widzieć za pośrednictwem połączenia internetowego.