Nie od dziś wiadomo, że praca przy komputerze mocno obciąża nasz wzrok. Niestety, w dzisiejszych czasach nie sposób z niej zrezygnować. Można jednak sięgnąć po zaprojektowane specjalnie w tym celu rozwiązanie, które poprawi komfort naszych oczu podczas długich godzin wpatrywania się w ekran. Tym rozwiązaniem są specjalne okulary do komputera, dostępne zarówno w wersji z korekcją, jak i jako tzw. zerówki, przeznaczone dla osób nienoszących na co dzień okularów.

Czym są okulary do komputera? Dlaczego są zalecane przez okulistów?

Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany urządzeń elektronicznych solidnie obciąża nasz wzrok. Nic więc dziwnego, że większość osób, które spędzają ok. 8 godzin dziennie przed ekranem, prędzej czy później zaczyna uskarżać się na bóle głowy, suchość w obrębie oczu, a także ich zaczerwienienie i zwiększoną wrażliwość. Problemy z oczami dodatkowo potęgują warunki panujące w miejscu pracy – suche powietrze, na stałe włączone ogrzewanie i klimatyzacja oraz intensywne oświetlenie sprawiają, ze nasze oczy szybciej się męczą, a wzrok nie jest tak dobry, co wcześniej.

Osoby, które cierpią na tego typu problemy, często zwracają się po pomoc do okulisty. Większość specjalistów radzi, aby podczas pracy przy komputerze stosować specjalne krople nawilżające do oczu, a także w miarę możliwości zaopatrzyć się w okulary do komputera.

Są to specjalne szkła, których zadaniem jest blokowanie światła niebieskiego, na które długotrwała ekspozycja negatywnie wpływa na stan i zdrowie naszych oczu. Okulary do komputera to uniwersalne akcesorium, po które sięgnąć mogą zarówno osoby na co dzień noszące szkła kontaktowe i klasyczne okulary, jak i ludzie, którzy nie korzystają z korekcji wzroku – dla nich stworzone zostały tzw. zerówki, czyli okulary do komputera bez korekcji.

Black Young Woman With Poor Eyesight Using Laptop Reading Online Wearing Eyeglasses At Home. Lady Squinting Eyes Browsing Internet On Computer. Bad Vision, Healthcare Problem. Selective Focus

Jakie okulary do komputera wybrać? Jak z nich prawidłowo korzystać?

Okulary do komputera możemy zamówić zarówno u optyka, jak i kupić je przez Internet. Ta druga opcja jest z reguły lepsza i bardziej opłacalna, gdyż online okulary kosztują mniej niż w stacjonarnych sklepach. Jeśli na co dzień korzystamy z korekcji wzroku, szkła w okularach do komputera powinny mieć takie same parametry, co szkła noszone na co dzień. Jeśli natomiast nie nosimy okularów ani soczewek, wybierzmy zerówki. Przy zakupie okularów do komputera, należy zwrócić szczególną uwagę na filtry, jakie posiadają szkła. Oprócz klasycznego antyrefleksu, warto aby okulary miały także filtr światła niebieskiego, który będzie blokował światło emitowane przez ekrany urządzeń elektronicznych.

Po okulary do komputera warto sięgać zawsze, kiedy zasiadamy przed komputerem i nosić je podczas pracy. Co jednak warte zaznaczenia, szkła tego typu przydadzą się nam także poza pracą. Świetnie sprawdzą się np. do oglądania telewizji, korzystania ze smartfona czy czytania ebooków na tablecie. Wszystkie te urządzenia emitują bowiem promieniowanie szkodliwe dla naszych oczu, przed którym skutecznie ochronią nas jakościowe okulary do komputera.