Nieustannie rosnąca liczba uzależnień, których przyczyną jest wiele czynników sprawia, że konieczne jest poszukiwanie coraz to nowych rozwiązań na ich wyleczenie. Niekorzystny jest również fakt, że duża część społeczeństwa nie akceptuję osób z nałogami, uważając je za gorsze. Zapominamy że bardzo często my również mamy jakieś nałogi często nawet o tym nie wiedząc. Uzależnieniem jest również zbyt częste spędzanie czasu na przeglądanie Facebooka czy oglądanie YouTube. Jest to dość popularne zjawisko szczególnie u młodzieży, która spędza coraz mniej czasu z ludźmi w realu zastępując to godzinami na pisaniu przez Messengera czy postowaniem na Facebooku i Instagramie.

Medycyna która leczy

Medycyna sprawiła jednak, że pomaga ona w leczeniu wielu uzależnień. Stosowana jest głównie w terapiach związanych z leczeniem uzależnienia od narkotyków i alkoholu. Przykładowo do leczenia uzależnienie od heroiny stosowany jest metadon. Niedawno naukowcy Amerykańscy wynaleźli również lek do leczenia uzależnienia kokainy. Nosi on nazwę nokaina, który ma o wiele mniej niekorzystnych efektów ubocznych. Wszystkie leki stosowane do leczenia tego typu uzależnień mają bardzo podobne działanie. Opierają się one bowiem na byciu bardzo słabymi narkotykami. Podawane są zazwyczaj gdy wszelkie inne sposoby terapii zawiodą a lekarze nie mają zbytnio rozwiązania na tę sytuację. Po zastosowaniu tego leku pacjent odczuwa tak jakby zażył narkotyk, jednak daje on o wiele mniejszy efekt, jest mniej szkodliwy dla organizmu a dodatkowo łagodzi skutki poprzedniego nadmiernego zażywania narkotyków. Leki te dają dużo większe szanse na całkowite wyleczenie uzależnienia i zmniejszają ryzyko do powrotu choroby, nawet o ponad 50%. Jest to szczególnie ważne, ponieważ wiele narkotyków ma tak niekorzystny wpływ na ciało człowieka, jego sposób postrzegania oraz myślenia, że wystarczy zaledwie kilka miesięcy zażywania aby straciłam życie.

Lek to nie wszystko

Przy terapiach (możemy polecić https://psychoterapiawawa.org.pl/) jednak ważna jest determinacja osoby która do niej przystąpiła oraz wsparcie rodziny i bliskich. Bez tego bardzo często ludzie w trakcie terapii potrafią się poddawać, ponieważ nie widzę sensu na ratowanie swojego zdrowia. Nie zapominajmy więc osobach, które starają się podjąć tą nierówną walkę bo tylko dzięki naszemu wsparciu mogę wyjść z niej szczęśliwie. Oczywiście nie zapominajmy, że każde uzależnienie nie jest inne. W jego leczeniu istotne jest Jak długo pacjent jest uzależniony oraz od jakiej substancji jest to uzależnienie. Przykładowo dużo trudniej jest wyleczyć kogoś z uzależnienia od kokainy niż w przypadku marihuany. Z tego powodu pomimo szczerych chęci lekarzy, nie zawsze się to udaje. Bardzo ważne jest więc wsparcie i zrozumienie osoby chorej, ponieważ nie zawsze uzależnienie to był jej świadomy wybór za, który musi ponosić konsekwencję.