Na zdrowy styl życia składa się wiele aspektów. Dobrze zbilansowane posiłki, aktywność fizyczna na poziomie dostosowanym do możliwości organizmu, higiena życia, czyli dbanie o odpoczynek i regenerację, a także unikanie stresów, jak również codzienne uzupełnianie płynów w odpowiedniej ilości. Jaka to ilość? To już zależy między innymi od płci, wieku, wykonywanej pracy czy nawet pory roku. Przyjęło się jednak uważać, że im cieplej na zewnątrz, tym więcej płynów trzeba wypić każdego dnia. Specjaliści zalecają, aby w ciepłe letnie dni pić minimum 1, 5 litra płynów.

Zdrowie a Płyny. Co warto pić?

Nie wszystkie płyny są tak samo korzystne dla zdrowia człowieka. Im więcej jest cukrów w przyjmowanych płynach tym gorzej nawadniają organizm. Najlepiej, zwłaszcza w upale jest pić wodę. Woda mineralna czy woda źródlana to najlepszy sposób nie tylko na ugaszenie pragnienia ale przede wszystkim na skuteczne i właściwe nawodnienie organizmu. Zalecane jest aby nie pić łapczywie, nawet gdy występuje bardzo duże pragnienie. Kilka łyków wody przyjmowanych w regularnych odstępach czasu ugasi pragnienie i sprawi, że organizm człowieka będzie nawodniony w odpowiedni sposób.

Jakie są objawy odwodnienia organizmu?

Organizm człowieka jest jak doskonała maszyna, która działa bez szwanku, pod warunkiem, że regularnie jest mu dostarczane wszystko to, co do życia niezbędne. Jeżeli zaczyna brakować jakiś kluczowych składników odżywczych, to natychmiast pojawiają się specyficzne objawy. Podobnie jest w przypadku, gdy zacznie dochodzić do stopniowego odwodniania organizmu. Pierwszym objawem jest uczucie pragnienia – człowiekowi po prostu chce się pić. Później może dojść suchość w jamie ustnej, a nawet zawroty głowy czy omdlenia. Aby uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji trzeba zadbać o to, aby regularnie nawadniać organizm, najlepiej przy pomocy wody mineralnej albo wody źródlanej.

Kiedy wzrasta zapotrzebowanie organizmu na płyny?

Wiadomo, że w letnie upalne dni organizm człowieka będzie potrzebował więcej płynów niż na przykład zimą. Związane jest to z tym, że przy wysokich temperaturach ciało człowieka szybciej się poci, a to właśnie pot jest jedną z dróg utraty wody w organizmie człowieka. Wysoka temperatura czy zwiększona aktywność fizyczna to niektóre okoliczności, w których trzeba zadbać o dodatkowe nawodnienie organizmu. O regularnym przyjmowaniu płynów powinny pamiętać zwłaszcza osoby w podeszłym wieku, u których osłabienie może pojawić się o wiele szybciej niż u ludzi młodych.