Ból brzucha u dziecka może być spowodowany przez bardzo wiele czynników. Nie należy jednak bagatelizować żadnego z nich. Zlokalizowanie przyczyny może okazać się znacznie trudniejsze niż to się wydaje. Należy jednak zachować spokój. O czym warto pamiętać, gdy dziecko boli brzuch?

Zdrowie – czego nie robić

Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę, dziecko może bardzo szybko podłapać od nas takie negatywne emocje. Jeśli nie mamy żadnego powodu tego bólu warto po prostu położyć dziecko w wygodnym miejscu i poczytać mu lub włączyć ulubioną bajkę. Najważniejsze to, aby nasz maluszek się uspokoił i nie myślał o bólu. Warto podać mu ciepły napar, może być dowolny, jednak należy uważać by nie pogorszyć tego stanu. Natomiast jeśli ból jest bardzo silny, najlepiej będzie jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Nie ma co zwlekać w takich sytuacjach.
Warto pamiętać by pod żadnym pozorem nie podawać dziecku lekarstw, bez konsultacji z lekarzem. Należy pamiętać, że żołądek dziecka jest znacznie delikatniejszy.

Bardzo prawdopodobne jest, że dziecko po prostu zjadło coś, co mu zaszkodziło. Mogło się również po prostu przejeść. Wtedy najzwyczajniej w świecie ból może szybko minąć. Jeśli jednak nie uspokoimy malucha, ból będzie jeszcze bardziej odczuwalny. Dlatego podstawą jest odwrócić jego uwagę. Może właśnie okazać się, że dziecko zaśnie, a gdy się obudzi bólu już nie będzie.

Jeśli jednak ból będzie się powtarzać, bardzo ważne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań. Może się okazać, że ból jest tylko objawem poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego właśnie nie należy tego bagatelizować.

Podsumowanie

Uspokajamy siebie i dziecko. Następnie lokalizujemy przyczynę bólu. Możemy podać ciepły, ale nie gorący napar i włączyć ulubioną bajkę. Dobrym sposobem jest masaż brzuszka by pobudzić wszelkie procesy trawienia. Może to bardzo szybko pomóc. Czego nie należy robić? Właśnie wpadać w panikę, ani też podawać dziecku żadnych silnych leków, bez odpowiedniej konsultacji z lekarzem.