Na pewno miałeś nieraz taką sytuację, że musiałeś gdzieś wyjść i zamiast wybrać swoją ulubioną bluzkę, koszulę czy spodnie wybierałeś coś innego żeby tylko uniknąć prasowania tych ubrań, które sprawiają trudności dla żelazka, mają tendencję do zagnieceń itp.

Odpowiednia temperatura przede wszystkim

Aby prasowanie nie było zbyt wymagającym i trudnym procesem należy poznać zasady prawidłowego prasowania konkretnych materiałów. To naprawdę ułatwia znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim zanim zaczniemy prasować musimy sprawdzić czy żelazko ma ustawioną odpowiednią temperaturę. Warto obejrzeć metki w poszczególnych ubraniach czy tkaninach i sprawdzić jakie są konkretne zalecenia dla tej rzeczy. Jeśli dana rzecz ma w składzie mieszankę różnych materiałów należy wybrać najniższą temperaturę z tych wskazanych. Co natomiast w przypadku gdy nie podano żadnej informacji dotyczącej prasowania? Wtedy wystarczy wykonać próbę na jakimś małym fragmencie ubrania – wybierz ten mało widoczny w razie delikatnego przypalenia materiału.
Aby ułatwić przedstawiamy kilka rodzajów tkanin oraz temperatury jakie optymalne przy ich prasowaniu.
nylon 60 – 90 stopni celsjusza
stylon 60 – 90 stopni celsjusza
wiskoza 90 – 120 stopni celsjusza
jedwab 90 – 120 stopni celsjusza
bawełna 150 – 180 stopni celsjusza
len 180 – 220 stopni celsjusza

Po której stronie?

Kolejna ważna zasada która jest pomocna przy prasowaniu to prasowanie na odpowiedniej stronie ubrania – prawej bądź lewej. Na lewej zazwyczaj powinno prasować się, np. czarne i ciemne rzeczy by uniknąć połysku. Cienkie materiały jak etamina, pika bawełniana, batyst również prasuje się na lewej stronie. Jedwab zaś można prasować na obu ale przy opcji z lewą stroną lepiej się prostuje choć trzeba uważać gdyż może stracić swój połysk.

Dobry sprzęt to podstawa

Oczywiście podstawą dobrego wyprasowania każdej rzeczy jest posiadanie do tego sprzętu a więc w tym przypadku odpowiedniej deski do prasowania oraz żelazka. Przy wyborze deski kieruj się tym czy ma regulowaną wysokość i stojak na żelazko aby zapewnić sobie jak największą wygodę podczas tej czynności. Natomiast kupując żelazko zwróć uwagę na różne typy: bezprzewodowe, tradycyjne czy generatory pary i wybierz to odpowiadające Twoim potrzebom. Warto sprawdzić też moc urządzenia, ponieważ im większa tym szybciej się ono nagrzewa. Bardzo wygodnym urządzeniem uzupełniającym działanie i funkcje podstawowego żelazka jest steamer czyli sprzęt parowy do ubrań. Wygładza bardzo dobrze zagniecenia a także dociera tam gdzie nie ma dojścia żelazko.