Tkaniny lniane a także wyroby z nich uszyte, nieważne czy naturalne, białe czy też kolorowe są zazwyczaj łatwe w pielęgnacji. Ogólnie rzecz biorąc proste pranie lnu może odbywać się w pralce lub ręczne a suszyć można klasyczne albo w suszarce bębnowej. Oczywiście można też posłużyć się pralnią.
Warto wspomnieć, że len ma unikalną w świecie tkanin cechę, która powoduje, że każde pranie sprawia że wygląda jeszcze lepiej.

Pranie tkanin

Inaczej rzecz ma się z odzieżą lnianą posiadającą inne materiały w swej strukturze, np. kolorowe nici, różne dodatki. W takim przypadku odpowiednie pranie lnu związane jest ze wskazówkami podanymi na metkach. Jeżeli nie ma takiej informacji trzeba zastosować kilka prostych aczkolwiek skutecznych rad jak:
– dobór delikatnego programu prania i poziomu wody w pralce
– pranie tkanin podobnych kolorem, strukturą czy wagą
– jeśli decydujesz się na pranie ręczne danej rzeczy, nie stosuj zbyt dużej siły oraz czynności typu wykręcania czy szorowania
– lniane tkaniny pierz w odpowiedniej temperaturze- ani zbyt zimnej, ani zbyt gorącej, a także dopasuj delikatne środki piorące do tego typu materiału
– przy suszeniu tkaniny zaleca się jej suszenie na płasko zamiast, np. wieszania; powinno się unikać również nadmiernego przesuszania

Jak prasować?

Len najlepiej jest prasować gdy jest jeszcze lekko wilgotny.  Jeśli nawet zdążył wyschnąć to, prasując po pewnym czasie rzeczy jak pościel, zasłony, obrusy powinno się spryskać wodą, zwinąć i zostawić na kilka chwil aby były równomiernie nawilżone. Prasować należy żelazkiem nastawionym na największą temperaturę. Ogólnie rzecz biorąc len to bardzo wytrzymała tkanina więc dobrze znosi zarówno wysokie temperatury jak i kąpiele słoneczne. Trzeba też zauważyć, że czasami prasowanie wcale nie musi być koniecznością. Niekiedy po wypraniu wystarczy dobrze wytrzepać ubranie, pozwolić mu wyschnąć na wieszaku i ewentualnie dobrze rozciągnąć materiał.

W domu czy u specjalistów?

Często zastanawiamy się czy z daną tkaniną poradzimy sobie piorąc ją w domu, w swojej pralce, używając wypróbowanych proszków czy raczej oddać rzeczy do pralni i „mieć z głowy”. Biorąc pod uwagę ubrania lniane raczej nie powinny sprawiać nikomu problemu w żadnym z procesów czy to pralnia czy prasowania. Pralnia to dobry wybór jeśli zależy nam np. na wypraniu dużej ilości rzeczy – wtedy jest to też bardziej opłacalne. Pralnię można wybrać również w przypadku posiadania szczególnie wartościowej dla nas serwety, obrusu itp. Oddając ją w ręce specjalistów mammy pewność że wróci do nas w niezmienionym (lub jeśli już to na lepsze) i nie gorszym niż pierwotnie stanem.