Każda mama czy tata pragnie dla swojego dziecka tego do najlepsze i to już od najwcześniejszych momentów rozwoju. Dlatego każdy dokonany wybór ma duże znaczenie. Zazwyczaj młodzi rodzice stykają się z problemami doboru odpowiedniego wózka, pampera czy innych tego typu rzeczy. Okazuje się jednak, że nie tylko z tym jest problem, czasami wiele osób zastanawia się nad doborem dopasowanego obuwia dla maluchów, zwłaszcza że nie jest on jeszcze w stanie powiedzieć nam czy nic go nie gniecie, nie uciska i czy jest my wygodnie.

Pierwsze buty też mają znaczenie

Dzieci pierwsze kroki stawiają zazwyczaj boso lub w skarpetkach antypoślizgowych jednak gdy nadchodzi pora wyjścia na zewnątrz zwłaszcza w porze jesiennej czy zimowej warto zainwestować w dobre buty dziecięce. Cóż to jednak znaczy dobre buty dziecięce?
Dobre obuwie to takie, które pozwala maluchowi czuć się swobodnie i imituje chodzenie boso aby mógł się przyzwyczaić do obuwia. Najważniejsza w tym przypadku okazuje się być elastyczna podeszwa, umożliwiająca prawidłową pracę mięśni stóp i profilująca stopę. Należy odrzucić buty ze sztywną podeszwą gdyż mogą sprawiać wrażenie buta narciarskiego, twardego, dużego a mięśnie stopy nie pracują w nim tak dobrze jak w dobranym, miękkim obuwiu.
Sprawdzone buciki dziecięce to takie które już po pewnym czasie i kilkakrotnym założeniu dopasowują się do kształtu stopy. Co ważne nie uciskają ej i w naturalny sposób do niej przylegają. Jaką wybrać formę zapięcia butów? Wiązany wkładany czy też na rzepy?
Wiązane buciki cechuje duża stabilność, ale trzeba pamiętać o tym, że zbyt mocno zawiązane sznurówki mogą ciskać stopy, powodując ból oraz otarcia skóry. But dobrze zaprojektowany oraz profilujący jest wygody do zakładania oraz swobodnego zdejmowania go.

Numeracja

Jak natomiast dobrać konkretny numer buta dla dziecka? Wielu ma wątpliwości w tym temacie.. kupić w takim numerze jaki ma stopa czy odrobinę większy a może mniejszy? Szczerze mówiąc numeracja niewiele nam powie, ponieważ kupując buty nawet dla siebie zauważamy, że coraz częściej but butowi nierówny. Obecnie rozbieżność w numeracjach jest tak duża, że niekiedy osoba nosząca 39 może swobodnie włożyć na stopę 37 i na odwrót. Tak naprawdę najlepszy wybór to po prostu przymierzanie na bieżąco z dzieckiem obuwia. Wtedy najlepiej widać który pasuje, jest wygodny a stopa dobrze się w nim układa. Dzieci powinny wykonać w kupowanych butach chociaż kilka kroków aby był ot dla nas znak że dobrze wybraliśmy.