Cera każdej kobiety jest jak wiadomo inna, jednak wiele pań ma spory problem z określeniem tego, jaki typ skóry posiada. Aby cieszyć się pięknym wyglądem przez wiele lat, należy jednak w prawidłowy sposób rozpoznać posiadany rodzaj cery, ponieważ jedynie w ten sposób można o nią zadbać w odpowiedni sposób. Jakie zatem typy skóry można obecnie wymienić?

Mieszana

Łączny ona w sobie zarówno cechy skóry tłustej (przetłuszczająca się strefa T, czyli policzki, nos i broda), jak i suchej (suche policzki). Pielęgnacja skóry mieszanej może niestety sprawić wiele problemów, ponieważ wymaga ona zastosowanie zarówno kosmetyków przeznaczonych dla skóry suchej, jak i skóry tłustej. Policzki oraz skronie wymagają intensywnego nawilżania, natomiast strefa T zredukowania nadmiernej produkcji łoju.

Wrażliwa

Skóra wrażliwa spędza sen z powiek wielu kobietom, ponieważ reaguje ona bardzo negatywnie na działanie różnego rodzaju środków, a także bodźców fizycznych. Bardzo często jest ona zaczerwieniona, jednak wiele pań uskarża się również na swędzenie oraz częste uczucie ciepła. W przypadku skóry wrażliwej należy wybierać kosmetyki bardzo delikatne, które nie zawierają chemicznych dodatków.

Tłusta

Skóra tłusta charakteryzuje się wzmożoną produkcją sebum, rozszerzonymi porami, a także widocznymi krostkami i wypryskami. Taka skóra niestety przez cały dzień się błyszczy, dlatego też do jej pielęgnacji należy stosować kosmetyki wykazujące właściwości matujące. Tłusta skóra ma niestety skłonność do zatykania porów, dlatego też lepiej nie nakładać na nią kosmetyków kolorowych, chyba że są to produkty mineralne, które nie tylko poprawiają wygląd, ale również leczą skórę.

Sucha

Sucha skóra nie błyszczy się tak jak skóra tłusta, jednak charakteryzuje się również zwężonymi porami oraz rzadko występującymi zaskórnikami. Można ją również rozpoznać po tym, że po umyciu wodą i mydłem staje się ściągnięta, co jest niestety dosyć nieprzyjemne. Sucha skóra dosyć szybko się starzeje, a oprócz tego dosyć źle reaguje na działanie takich czynników atmosferycznych jak słońce, wiatr oraz mróz.

Normalna

Każda kobieta marzy o skórze normalnej, ponieważ jest ona gładka, dobrze ukrwiona, elastyczna i w zasadzie pozbawiona wszelkich niedoskonałości. Przez cały czas jest nawilżona na odpowiednim poziomie, jednak występuje zazwyczaj u małych dzieci. Kobiety, które mają taką właśnie skórę, mają prawdziwy powód do dumy, ponieważ cera normalna nie wymaga szczególnej troski.