Lśniące, mocne i zdrowe włosy to marzenie niejednej kobiety, jednak nieodpowiednia dieta oraz stosowanie źle dobranych kosmetyków to czynniki, które nie wpływają zbyt korzystnie na wygląd kosmyków. Z tego też względu należy w pierwszej kolejności zmodyfikować swój jadłospis, wprowadzając do niego świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, chude mięsa i wędliny, a także tłuste ryby. W drugiej kolejności należy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki, które powinny być dobrane do posiadanego rodzaju włosów. O czym nie należy jednak zapominać?

Szampon do włosów

Szampon to kosmetyk, który pomaga oczyścić włosy z różnego rodzaju zanieczyszczeń, a także pozostałości kosmetyków. Podczas zakupu tego produktu warto jednak pamiętać o tym, aby nie wybierać szamponu uniwersalnego w szczególności wtedy, gdy ma się problemy z wypadającymi, przetłuszczającymi się, czy też zniszczonymi kosmykami. W każdym szamponie należy poszukiwać substancji, które pomogą pozbyć się danego problemu, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby bardzo dokładnie czytać etykiety.

Odżywka do włosów

Gdy włosy zostaną potraktowane szamponem do włosów, należy zaaplikować na nie odżywkę, pamiętając jednak o tym, aby nie nakładać jej na skórę głowy. Dlaczego? Z tego względu, gdyż kosmetyk może doprowadzić nie tylko do jej podrażnienia, ale również szybszego przetłuszczania. Odżywkę można dobrać z tej samej serii co szampon, jednak nie jest to konieczne. Ważne jednak jest to, aby była ona idealnie dobrana do posiadanego rodzaju włosów, czy też problemu, z którym przyszło się zmagać.

Maska do włosów

Maskę aplikuje się na włosy raz w tygodniu i nie należy mylić jej z odżywką, ponieważ ma nieco inne działanie. Maska do włosów ma znacznie większe właściwości regenerujące oraz odbudowujące strukturę włosów niż odżywka. Dzieje się tak z uwagi na znacznie większa ilość cennych dla kosmyków substancji takich, jak ceramidy, witaminy, czy też keratyna. Maskę należy znacznie dłużej trzymać na włosach niż odżywkę (zwykle od 15 do 20 minut), pamiętając o tym, aby kosmyki owinąć folią oraz ręcznikiem, dzięki czemu substancje aktywne znajdujące się w preparacie znacznie lepiej wnikną w strukturę włosów, poprawiając tym samym ich wygląd.