Zmarszczki pojawiają się na skórze już po osiągnięciu 30 roku życia, jednak w przypadku pań, które stosunkowo wcześnie wdrożą profilaktykę, mogą one pojawić się znacznie później. Odpowiednia pielęgnacja skóry odgrywa w tym przypadku bardzo istotną rolę, dlatego też już po 25 roku życia warto zaopatrzyć się w kosmetyki, które odwleką w czasie proces powstawania szpecących zmarszczek. Dobrze dobrany krem przeciwzmarszczkowy może w widoczny sposób poprawić wygląd skóry, jednak jakich cennych substancji należy w nim szukać?

Witamina A

W kosmetykach przeciwzmarszczkowych witamina A najczęściej występuje w formie retinolu, który przyspiesza odnowę komórek, a także pobudza ich regenerację. Oprócz tego wzmaga on produkcję kolagenu, czyli substancji, która odpowiada za sprężystość i elastyczność skóry. Kremy z retinolem wykazują zbawienny wpływ na dojrzałą skórę, ponieważ ich regularne stosowanie pomaga zmniejszyć widoczność nie tylko zmarszczek, ale również przebarwień.

Witamina C

Witamina ta to bardzo silny przeciwutleniacz, który walcząc z wolnymi rodnikami, pomaga opóźnić proces starzenia się skóry. Warto jednak pamiętać o tym, iż im większe stężenie witaminy C kremie, tym oczywiście silniejsze jest jego działanie oraz efekty. Witamina C pomaga ponadto rozjaśnić widoczne na skórze przebarwienia, a także stymuluje proces powstawania kolagenu, zmniejszając tym samym widoczność już istniejących zmarszczek.

Fitohormony

Kolejną dosyć istotną substancją, która powinna znaleźć się w dobrym kremie przeciwzmarszczkowym są fitohormony, czyli roślinne hormony poprawiające ukrwienie skóry, a także zwiększające jej sprężystość. Skąd jednak bierze się fitohormony? Pozyskuje się je z różnych roślin, jednak w szczególności z soi oraz pestek słonecznika.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to absolutny niezbędnik każdego kremu przeznaczonego dla skóry suchej i dojrzałej. Naturalnie występuje w skórze każdej kobiety, jednak wraz z wiekiem jego ilość zaczyna niestety spadać, przez co na twarzy uwidaczniają się zmarszczki. Substancja ta tworzy na powierzchni skóry niewidoczny film ochronny, zapobiegając tym samym nadmiernej utracie wody z naskórka, zapobiegając tym samy rozwojowi zmarszczek.