Nagietek z rodziny astrowatych, roślina nie tylko ozdobna, ale również posiadająca doskonałe właściwości lecznicze. Ogólnodostępne są herbatki z nagietka, kremy oraz maści. Nagietek spożywany w postaci herbatki lub naparu bardzo dobrze wpłynie na nasz układ pokarmowy, ukoi żołądek w razie problemów, najlepiej sprawdzi się napar przygotowany samodzielnie, ale nie tym chcę dziś napisać. Dziś zajmiemy się wpływem nagietka na skórę, a trzeba przyznać że w tym temacie nagietek radzi sobie bardzo dobrze, ponieważ zawiera substancje przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Z powodzeniem możemy go stosować na rany czy oparzenia, ponieważ. przyspieszy gojenie.

Zdrowie i odnowa organizmu

Oczywiście maści jak i kremy możemy kupić w aptece lub drogerii, ale musimy pamiętać, że do tych produktów zawsze będą dodane również inne substancje. Jeżeli zależy nam na naturalnych składnikach, to przygotujmy maść samodzielnie w domu.
Potrzebne składniki to:susz z nagietka, oliwa lub olej słonecznikowy (niektórzy używają smalcu) oraz będzie nam potrzebny wosk pszczeli. Do oleju lub oliwy wsypujemy susz z nagietka i bardzo, bardzo wolno doprowadzamy do wrzenia i gotujemy ok. 1 godziny, następnie przecedzamy i dodajemy wosk pszczeli, dokładnie mieszamy i pozostawiamy do całkowitego ostudzenia. Przechowujemy w zamkniętym pojemniku w ciemnym miejscu. Stosujemy według potrzeby i uznania.