Lekarze ciągle alarmują, że Polacy stosują za dużo suplementów diety, ale czy faktycznie jest to problem? Na pewno istotne jest, by środki takie stosować z głową, bo choć nie są lekami, a zatem mają dużo łagodniejsze działanie, nie można z nimi przesadzać, na przykład stosując kilka produktów, których składy dublują się – jest to prosta droga do przedawkowania danych substancji. Suplementy są na pewno świetnym sposobem wsparcia zdrowia, ale należy je traktować tylko jako uzupełnienie – zdrowej diety oraz stylu życia. Oznacza to, że nie mogą być ich zamiennikami, nie ma cudownej tabletki na zdrowie.

A po jakie preparaty warto sięgać?

Przede wszystkim zawsze powinny być one dopasowane do potrzeb. Tak naprawdę najlepiej byłoby sięgać po określone środki po konsultacji z lekarzem, a nawet wykonaniu badań, by na przykład stwierdzić, czy faktycznie w organizmie brakuje danej substancji. Trzeba bowiem pamiętać, że zarówno niedobór, jak i nadmiar witamin i minerałów może być szkodliwy.

Do najczęściej wybieranych należą preparaty wspierające urodę, czyli suplementy na porost włosów i ich wzmocnienie, na poprawienie kondycji skóry oraz ich wzmocnienie. Czy warto je wybierać? Na pewno może to być cenne wsparcie na przykład w przypadku wiosennego wypadania włosów, kiedy wiadomo, że jest to spowodowane ubogą w cenne składniki, zimową dietą. Jednocześnie warto zadbać najpierw o dietę, jadając pokarmy, jakie włosy “lubią”, czyli na przykład bogate w cynk, siarkę, miedź, selen czy witaminy z grupy B.

Po takie środki chętnie sięgają panie, a panowie?

Na pewno sporą i ciągle rosnącą popularnością cieszą się suplementy na potencję. Czy to dobry wybór? Zdecydowanie tak. Kłopoty z potencją można leczyć za pomocą leków przepisywanych przez lekarza, a więc silnych, ale tak naprawdę bywa to potrzebne tylko w rzadkich przypadkach. Znacznie częściej doświadczane kłopoty mają charakter przejściowy i są spowodowane na przykład przez przemęczenie i stres. Wówczas suplementy, bogate w składniki poprawiające ogólną wydolność organizmu, a także poprawiające libido, mogą pomóc. Poza tym są dostępne bez recepty i można je zamówić online, zatem bez konieczności odbywania często krępującej wizyty u lekarza.

Jeśli chodzi o stres – na pewno wielu osobom przydadzą się suplementy na sen i uspokojenie. Jak wiadomo, zdrowy, mocny, nieprzerwany sen jest jednym z warunków dobrego samopoczucia oraz jest kluczem do zdrowia. Jeśli nie można się z niego cieszyć, na pewno warto sięgnąć po ziołowe, bezpieczne środki.