Mycie włosów to absolutna podstawa w ich pielęgnacji, ponieważ w ten sposób można je dokładnie oczyścić z wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości kosmetyków. Dzięki temu procesowi skóra głowy może swobodnie oddychać, jednak najistotniejsze w tym wszystkim jest to, iż włosy stają się mocniejsze, błyszczące i miękkie w dotyku. Oczywiście różnego rodzaju szampony przeznaczone do mycia włosów można bez problemu zakupić w każdej drogerii oraz supermarkecie, jednak po jaki produkt należy sięgnąć? Wszystko uzależnione jest głównie od posiadanego typu włosów.

Włosy tłuste

W przypadku przetłuszczających się włosów najlepszy będzie zakup szamponu zawierającego w swoim składzie substancje hamujące nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Odpowiednio dobrany szampon do włosów tłustych powinien jednak nie tylko zmniejszać wydzielanie łoju, ale dodatkowo dokładnie oczyszczać kosmyki.

Włosy suche i zniszczone

Taki włosy wymagają zastosowania szamponów, które bogate są w natłuszczające, nawilżające oraz odżywcze substancje. Jakich jednak składników należy szukać w szamponach przeznaczonych do tego rodzaju włosów? Wśród substancji nawilżających oraz regenerujących można wymienić w szczególności olej kokosowy, a także masło shea. Jeśli chodzi natomiast o wygładzenie kosmyków, to w szamponie nie powinno zabraknąć silikonów. Wśród cennych substancji warto również poszukiwać lipidów, protein oraz wyciągów roślinnych.

Włosy farbowane

Farbowane włosy wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ substancje chemiczne mogą nadmiernie wysuszyć kosmyki, dlatego też dobry szampon powinien oprócz substancji pogłębiających kolor zawierać również składniki nawilżające. W przypadku bardzo jasnych włosów szampon powinien zawierać ekstrakt z rumianku, natomiast jeśli chodzi o ciemne włosy to, aby utrzymać ich głębię, warto w szamponie poszukiwać wyciągu z mydlnicy lekarskiej lub henny.

Włosy z łupieżem

Walka z łupieżem nie należy niestety do najłatwiejszych, jednak w przypadku takich włosów należy sięgnąć po preparat, który zawiera w swoim składzie substancje przeciwgrzybicze. W takim produkcie warto szukać takich substancji jak woda siarczkowa, cynk, witamina E, wyciąg z żeń-szenia, a także selen.