Uzależnienia to zagrożenie, które czeka na każdego z nas. Warto im przeciwdziałać i nie popaść w ich sidła. Gdy jednak niestety popadniemy w uzależnienie, warto zwrócić uwagę na to, jak z niego wyjść oraz skorzystać z oferowanego wsparcia. Organizacją, która pomaga w walce z uzależnieniami oraz w tym, jak z nich wychodzić, bez wątpienia jest http://oaza.sos.pl/. Jeżeli czujesz, że masz problem lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na różnego rodzaju uzależnienia to warto zacząć działać, zanim będzie za późno.

W walce z uzależnieniami wyszczególnia się cztery podstawowe kroki lub etapy. Pierwszym z nich bez wątpienia jest abstynencja. Niezależnie od tego, na jakie uzależnienie cierpimy, warto byśmy w pierwszym kroku zrobili co w naszej mocy, aby wyeliminować zachowania, które wskazują na dane uzależnienie lub zażywanie określonych substancji uzależniających. Walka z tym to pierwszy i bardzo ważny krok w drodze ku wolności i szczęściu, czyli wartościom i stanom, które niemożliwe są do osiągnięcia w fazie uzależnienia.

Kolejne trzy ważne kroki

Kolejnym bardzo ważnym krokiem w drodze do uzyskania wolności od uzależnienia jest przyznanie się przed samym sobą, że taki stan ma miejsce. Wielu ludzi boi się spojrzeć prawdzie w oczy i przyznać się do tego, że są uzależnieni. Należy jednak stawić czoło swoim lękom i obawom i nazwać rzeczy po imieniu. Świadomośc i nazwanie wprost uzależenienia zdecydowanie pomogą nam w walce z nim. Gdy już będziemy świadomi naszego uzależnienia to kolejnym krokiem powinna być akceptacja siebie. Gdy zaakceptujemy nas takimi jakimi jesteśmy oraz zaakceptujemy obecność uzależnienia to będziemy w stanie skuteczniej z nim walczyć oraz pokochamy siebie takimi, jakimi jesteśmy bez niego.

Gdy przejdziemy przez fazę akceptacji i zrozumienia swojego nałogu, powinniśmy skorzystać ze wsparcia specjalistów. Samemu bardzo trudno wyjść z nałogu, a pomoc osób doświadczonych, w tym psychologów, na pewno znacznie nam to ułatwi. Nie wstydźmy się tego! Ci ludzie każdego dnia wykonują ogrom pracy, by pomóc osobom z uzależnieniami wrócić do normalnego i wolnego życia. Nam też mogą pomóc, a fakt skorzystania z ich pomocy to potwierdzenie odwagi, a nie słabości.