Omawiając ciekawe, wartościowe pod względem zakupu formy oświetlenia domowego warto pamiętać, że oświetlenie pełni niezmiernie ważną, wręcz zasadniczą funkcję i rolę w każdym pomieszczeniu domowym, niezależnie czy mówimy tu o obszernym, pełnym przepychu domu, czy też chociażby o niewielkiej kawalerce zlokalizowanej w niezbyt atrakcyjnej przestrzeni miejskiej. Montując konkretne formy oświetlenia powinniśmy zawsze legitymować się chociażby umiarkowanym rozeznaniem w aktualnych propozycjach rynkowych tak, aby wybrane przez nas formy oświetlenia były nie tylko atrakcyjne pod względem stricte wizualnym, ale również dawały wyraz temu, że rozumiemy, iż oświetlenie powinno zapewniać nic innego jak należyty, przemyślany strumień światła, czyli sprawdzać się pod kątem czysto użytkowym, praktycznym.

Przechodząc do przedstawiania konkretnych propozycji, warto przypomnieć, że na dzień dzisiejszy nadal w przeważającej liczbie polskich domów dominuje model oświetlenia oparty o lampy sufitowe – są to lampy bardzo praktyczne, sprawdzają się zaś przede wszystkim wszędzie tam, gdzie nie ma zlokalizowanych podwieszanych sufitów. Nie ma co ich krytykować, chociaż trzeba wyraźnie przyznać, że co jak co, ale akurat taka forma oświetlenia wnętrz, nawet przy zastosowaniu dosyć oryginalnej kolorystyki lub wzornictwa może być jednak poniekąd uznawana za dość przestarzałą i „ciężką”. Warto zatem podchodzić z pewną ostrożnością przy wyborze, zwłaszcza kosztownych, lamp sufitowych!

Dość ciekawe możliwości daje jednakże inna forma oświetlenia, czyli szeroko pojęte oświetlenie punktowe – w zakresie oświetlenia tej kategorii nie musimy się obawiać o zły wybór w sensie designerskim, ponieważ poszczególne lampki punktowe raczej nie rzucają się przesadnie w oczy i są to sprzęty stosunkowo tanie. Komfort ich użytkowania zależy w przemożnej części od wyboru odpowiedniej żarówki – ale to jest już tematem na nieco inne rozważania, być może sformułowane w postaci wręcz odrębnego artykułu, także na tym poprzestańmy.

Warto również pamiętać, że wybór poszczególnego oświetlenia powinien być również podyktowany charakterem wykorzystania konkretnej przestrzeni domowej lub mieszkalnej. Jako przykładem warto się tu posłużyć oczywiście sytuacją, kiedy chcemy dobrać właściwe formy oświetlenia do pokoju będącego miejscem odpoczynku, rozwoju i nauki dzieci, naszych pociech. W tym zakresie warto wskazać z pewnością, że co jak co, ale oświetlenie do pokoju dziecięcego powinno, obok atrakcyjnej formy wizualnej, odznaczać się dużym bezpieczeństwem pod kątem możliwych poparzeń poprzez dotykowy kontakt dziecka (na przykład po prostu, zwyczajnie zaciekawionego daną lampką) ze źródłem sztucznego światła. Kupujmy zatem oświetlenie z rozwagą i głową!