Alergia na pyłki roślin (katar sienny, sezonowy nieżyt nosa) jest najczęstszą alergią w naszych szerokościach geograficznych. U osób cierpiących na alergię występują następujące objawy: napady kichania, katar, zatkany nos, łzawiące i swędzące oczy, swędzenie w jamie ustnej, podniebieniu, nosie i uszach. Pyłek służy do nawożenia roślin. Rozróżnia się rośliny zapylane przez owady i rośliny zapylane przez wiatr; to właśnie te ostatnie wywołują alergię na pyłki.
Pochodzenie i czynniki wywołujące alergię na pyłki.
Alergia na pyłki (katar sienny, alergia na pyłki, alergiczny nieżyt nosa, sezonowy nieżyt nosa) jest reakcją na jeden lub więcej rodzajów pyłków. Niektórzy ludzie mają predyspozycje do alergii i mówi się o nich, że są „atopowi”. Wiemy, że atopia ma podłoże genetyczne, ale można ją również tłumaczyć współczesnym stylem życia, który w mniejszym stopniu niż kiedyś naraża nas na pewne infekcje.
Alergia jest reakcją układu odpornościowego na nieszkodliwe białka zawarte w pyłkach roślin. Wdychanie lub bezpośredni kontakt z pyłkami powoduje u osoby uczulonej uwalnianie histaminy, co prowadzi do zapalenia spojówek oczu i błony śluzowej nosa.
Objawy alergii na pyłki.
U osób cierpiących z powodu alergii występują następujące zaburzenia:
a. ataki kichania;
b. katar (nieżyt nosa), zatkany nos;
c. łzawiące i swędzące oczy;
d. swędzenie podniebienia i uszu.
Śluz nagromadzony w zatokach przynosowych może prowadzić do bólu szczęki i głowy. Alergia na pyłki roślin pozostawiona bez leczenia przez dłuższy okres czasu może przekształcić się w astmę alergiczną.
Alergia na pyłki: diagnoza.
Alergia na pyłki rzadko pojawia się przed ukończeniem trzeciego roku życia, zaburzenia zwykle zaczynają się w wieku szkolnym lub później. Diagnoza stawiana jest na podstawie szczegółowego wywiadu, testu skórnego i badania krwi. Podobne objawy mogą wystąpić w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego i pleśń. Różnice polegają głównie na miejscu i czasie wystąpienia. Dlatego ważne jest, aby obserwować objawy, aby móc rozróżnić różne rodzaje alergii.
Alergia na pyłki: terapia i leczenie.
Podstawowym sposobem leczenia tych alergii są leki przeciwhistaminowe. Cząsteczki te blokują receptory histaminowe i zapobiegają ich aktywacji przez uwalnianą histaminę. Tak więc w organizmie nadal krąży tyle samo histaminy, ale ma ona mniejszy wpływ. Jest to leczenie czysto objawowe. W zależności od ciężkości i charakteru alergii lekarz zaproponuje odczulanie, jedyną metodę leczenia, która może wyleczyć alergię lub przynajmniej uczynić ją bardziej znośną. Niektóre terapie medycyny komplementarnej mogą również skutecznie złagodzić objawy. Odpowiednią formę terapii należy ustalić z odpowiednim terapeutą.
Najnowsze komentarze