Zanieczyszczenie powietrza to nie tylko spaliny samochodowe czy dym fabryczny. Roztocza, zarodniki pleśni, pyłki i sierść zwierząt w powietrzu w Twoim domu mogą powodować problemy, jeśli Twoja rodzina ma alergię lub astmę. Stosowanie filtrów HEPA może wyłapać te zanieczyszczenia i może pomóc złagodzić alergie.

Jak działają filtry HEPA?

HEPA oznacza wysokowydajne powietrze w postaci cząstek. Jaka jest rola filtra HEPA? Filtr HEPA to rodzaj mechanicznego filtra powietrza; działa poprzez przepuszczanie powietrza przez drobną siatkę, która zatrzymuje szkodliwe cząsteczki, takie jak pyłki, sierść zwierząt domowych, roztocza i dym tytoniowy.

Wybór i stosowanie filtra powietrza.

Filtry HEPA można znaleźć w większości oczyszczaczy powietrza. Są to małe, przenośne jednostki, które mogą pracować w jednym pomieszczeniu. Jeśli rozważasz zakup filtra HEPA, dowiedz się, ile powietrza filtr może oczyścić. Upewnij się, że kupujesz taki, który jest wystarczająco duży dla pomieszczenia, w którym planujesz go używać.

Najlepszym pomieszczeniem na jednostkę jest to, w którym spędzasz większość czasu – zwykle jest to sypialnia. Filtry HEPA można znaleźć w większości sklepów dla majsterkowiczów lub na rynkach internetowych.

Niektóre odkurzacze są wyposażone w filtry HEPA, które zatrzymują więcej kurzu ze spalin. Odkurzacze wyposażone w HEPA w trakcie odkurzania wyrzucają mniej brudu i mniej mikroskopijnych roztoczy z powrotem do pomieszczenia. Niektórzy twierdzą, że objawy alergii ustępują po zastosowaniu tych odkurzaczy.

Jak bardzo mogą pomóc filtry HEPA?

Korzystanie z filtra HEPA w domu może usunąć większość unoszących się w powietrzu cząstek, które mogą pogorszyć alergie. Ale cząsteczki zawieszone w powietrzu nie są jedynymi w Twoim domu. O wiele więcej jest twoich dywanów, pościeli i zasłon, a także spoczywających na blatach i blatach. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać te obszary w czystości. W miarę możliwości ważne jest również pozbycie się źródła alergenów i czynników drażniących. Na przykład jedynym skutecznym sposobem na powstrzymanie dymu tytoniowego przed domem jest niepalenie.

Filtry te mogą być częścią planu usuwania drażniących cząstek z domu. Oto co jeszcze powinieneś robić, żeby ta strategia zadziałała:
• Często odkurzaj.
• Wymień dywany na podłogę drewnianą, kafelkową lub winylową.
• Trzymaj zwierzęta na zewnątrz, jeśli jesteś uczulony na sierść zwierząt lub przynajmniej z dala od miejsca do spania.
• Często zmieniaj pościel i pierz pościel w gorącej wodzie.
• Zastąp draperie i zasłony roletami.
• Użyj plastikowych pokrowców na materace i poduszki.
• Używaj wysokowydajnych filtrów do pieca.