Odleżyny są jednym z najczęstszych problemów w przypadku osób, które są leżące i wymagają stałej opieki. Dawniej leczenie odleżyn było wyjątkowo żmudnym procesem. Obecnie jednak stało się ono znacznie łatwiejsze, głównie z uwagi na ogromną dostępność specjalistycznych opatrunków. Najpopularniejszymi z nich stały się plastry na odleżyny. Wobec tego, jakie są ich rodzaje?
Czym są odleżyny?
Odleżyny to nic innego, jak rana powstała w wyniku ucisku na tkanki skóry. W takiej sytuacji ulegają one rozerwaniu, a na ciele pacjenta pojawia się bolesna, otwarta rana. Nie da się ukryć, że odleżyny powstają najczęściej w okolicach wyniosłości kostnej – jak np. na kości ogonowej. W momencie kiedy ucisk na dane miejsce nie zostanie zminimalizowany, wówczas stan odleżyn się znacznie pogarsza. Rany te sprawiają pacjentom ogromny ból i dyskomfort, a także mogą doprowadzić do martwicy tkanek. Leczenie odleżyn jest jednak możliwe za pomocą specjalistycznych opatrunków, jak np. plastry na odleżyny.
Rodzaje plastrów na odleżyny
Trzeba sobie jasno powiedzieć, że plastry na odleżyny są obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów na to, by skutecznie chronić otwarte rany przed zakażeniem i znacznie poprawić ich stan. Jednak plastry na odleżyny, które możemy dostać np. na chlonne24.pl, również mogą się od siebie znacznie różnić. Do ich najpopularniejszych rodzajów można zaliczyć:
- plastry na odleżyny ze srebrem – zwykle mają one postać cienkiego materiału, w którym znajdują się jony srebra. Mają one nie tylko przyspieszyć gojenie się ran, ale także zadbać o to, by odleżyny zostały osuszone i odkażone.
- plastry na odleżyny poliuretanowe – również są one wykonane z elastycznego i cienkiego materiału, który momentami może przypominać gąbkę. Ich głównym zadaniem jest osłonięcie rany przed wszelkimi drobnoustrojami i infekcjami.
- plastry na odleżyny hydrokoloidowe – są to głównie plastry na odleżyny na kości ogonowej, które są trudne do wygojenia się. Plastry te tworzą warstwę żelową i pozwalają na kontrolowanie ewentualnego wysięku. Plastry te stymulują również odbudowę naskórka.
- plastry na odleżyny alginianowe – są to opatrunki na odleżyny na pośladkach i innych miejscach, które zawierają sól wapniowo – sodową kwasu alginianowego. Sprawdzają się głównie w stanach obfitego wysięku.
- plastry na odleżyny hydrowłókniste – te opatrunki mają dość luźną i miękką strukturę, więc dopasują się idealnie do rany. Można je stosować nie tylko na wyniosłościach kostnych, ale także i np. na pośladkach.
Jak więc widać, plastry na odleżyny są dość mocno zróżnicowane. Przy ich wyborze warto kierować się przede wszystkim miejscem występowania odleżyn, ale także stadium ich zaawansowania.
Jak stosować plastry na odleżyny?
Opatrunki na odleżyny na pośladkach czy też na kości ogonowej nie powinny sprawić nam większych problemów podczas stosowania. Ważne jest jednak to, by przed samym naklejeniem plastra, dokładnie przemyśl i osuszyć skórę wokół rany. Dzięki temu plaster zyska o wiele lepszą przyczepność. Następnie plastry na odleżyny powinny zostać szczelnie przyklejone do rany w taki sposób, by ich opatrunek znalazł się dokładnie w miejscu uszkodzenia skóry. Warto również pamiętać o tym, że plastry na odleżyny służą do zabezpieczenia i przyspieszenia procesu gojenia. Nie oznacza to jednak, że powinny one znajdować się na ranie przez cały czas. Koniecznie – przed naklejeniem plastra – zapoznajmy się z zaleceniami producenta odnośnie tego, na jaki czas może być on naklejony na ranę. Plastry powinno się regularnie wymieniać.
Najnowsze komentarze