Od dziecka słyszeliśmy, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Kto nigdy nie wyszedł z domu bez śniadania i nie był potem rozdrażniony, rozkojarzony a nawet zły, niech pierwszy rzuci kamieniem! Zwykło się nawet mówić, że śniadanie należy zjeść samemu, obiadem podzielić się z przyjacielem, a kolację oddać wrogowi. I w życiu dorosłym przyszło nam się przekonać, że rzeczywiście tak jest!

Śniadanie to pobudka dla organizmu

Dlaczego śniadanie jest takie ważne dla dzieci? Często zdarza się, że ktoś z rana mówi o tym, iż jego żołądek jeszcze śpi. Rolą śniadania jest ten żołądek obudzić, nadać procesom trawiennym dzienny rytm. Dziecko musi zjeść porządne śniadanie, najlepiej urozmaicone, by obudzić metabolizm do pracy i wysłać do organizmu sygnał, że właśnie zaczął się dzień.
Śniadanie dostarcza dziecku energii na kolejne godziny. Śniadanie to posiłek, którego jakość i smak wpływają na samopoczucie. Mogą rzutować na to, jak zachowywać będzie się dziecko w ciągu dnia, czy jest rozdrażnione, czy bawi się spokojnie

Śniadanie wpływa na koncentrację

Zdrowe śniadanie ma wpływ na koncentrację i zapamiętywanie. Roczne dziecko, mimo że długo jeszcze nie pójdzie do szkoły, cały czas się uczy i zapamiętuje. Wie, że gdy zaszczeka pies, trzeba wyjrzeć przez okno albo, że po zjedzeniu łyżeczkę odnosi się do zmywarki. Zapamiętuje, gdzie znajdują się jego zabawki i wie, którą szufladę otworzyć, by znaleźć to, co czego akurat potrzebuje. To wszystko, co dla starszy dzieci, czy dorosłych jest oczywiste, dla rocznego dziecka będzie zupełnie nowe i właśnie tego każdego dnia się uczy.

Śniadanie wpływa na masę ciała

O tym, dlaczego śniadanie jest takie ważne dla dzieci przekonują też dietetycy i lekarze pediatrzy. Zaobserwowali oni bowiem, że dzieci, które zjedzą z rana pożywny posiłek, rzadziej dopominają się o słodkie przekąski w ciągu dnia. Jednocześnie rzadziej cierpią na nadwagę w późniejszym okresie życia. A trzeba pamiętać, że nadwaga i otyłość stają się chorobą cywilizacyjną już dla kilkuletnich dzieci.

Śniadanie to rytuał

Warto uczynić ze śniadania poranny rytuał. Pierwszy posiłek przy stole to czas, w którym planuje się resztę dnia. Nawet dla najmniejszych dzieci jest to ważne. Jeśli dziecko ma zorganizowany dzień a sygnałem dla tej organizacji jest poranny posiłek, lepiej funkcjonuje w ciągu dnia. Uporządkowany przebieg dnia daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i uczy dobrej organizacji czasu.