Choroba bliskiej osoby to zawsze trudne chwile dla jej najbliższych. Oczywiście pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy to znaleźć odpowiedniego, kompetentnego lekarza, który potrafi wyleczyć chorą osobę. Czasami takie poszukiwania trwają długo, bo wszak nie każdy lekarz potrafi właściwie zdiagnozować i wyleczyć danego pacjenta. Gdy uda nam się w końcu znaleźć właściwą pomoc medyczną zaczynamy myśleć o takich rzeczach jak chociażby komfort pacjenta w czasie leczenia. Wszak niektóre choroby wymagają długotrwałego leżenia w łóżku.

Terapia odleżyn

A to, oprócz dyskomfortu psychicznego chorej osoby, stanowi też  problem bardziej fizyczny. Wszak nasze ciało nie jest przyzwyczajone do długotrwałego przebywania w pozycji leżącej. Niestety bardzo często pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości związane z odleżynami. W zależności od stopnia niepełnosprawności osoby chorej, można sobie z tym radzić różnymi sposobami. Czasami wystarczy używanie specjalnych maści przeciw odleżynom, częste zmiany pozycji czy specjalistyczne masaże. Jednakże najczęściej te środki nie wystarczają i należy zaopatrzyć chorego w specjalne materace przeciwodleżynowe. Są to specjalne materace które wyposażone są w funkcję dynamicznego obliczania ciśnienia pompowania niezależnie od masy ciała i pozycji chorego. Dzięki temu nacisk na poszczególne części ciała jest zawsze odpowiedni i nie stanowi dyskomfortu dla pacjenta. Niestety taki dobrej jakości materac nie jest tani. Jego koszt to około 500 zł. Musimy to wydać z własnej kieszeni gdyż nie jest on refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ale jest to z pewnością jeden z ważniejszych zakupów jakie powinniśmy wykonać aby poprawić komfort osobie leżącej. Musimy bliskiej osobie pomóc sami, gdyż terapia odleżyn to w naszym kraju trochę rzecz zapomniana przez rządzących służbą zdrowia. Mało mamy specjalistów, którzy są gotowi i chętni pomóc pacjentom stale leżącym.

Pomoc pielęgniarki

Czasami po prostu nie mają takich możliwości. Tą opiekę zazwyczaj przerzuca się na najbliższą rodzinę co z pewnością nie jest łatwe, szczególnie gdy rodzina nigdy wcześniej nie miała do czynienia z opieką nad osobą leżącą. Z własnego doświadczenia wiem, że w takiej sytuacji najlepiej zwrócić się prywatnie do zaprzyjaźnionej pielęgniarki. One zazwyczaj wiedza jak można pomóc takim osobom. jeśli zapewnimy im odpowiednie środki i sprzęt np taki jak materac przeciwodleżynowy czy specjalistyczne maści, to z pewnością pomogą bliskiej nam osobie. A przecież komfort chorego podczas leczenia jest równie ważny jak sama terapia.