Pistacje możemy kupić zarówno w opakowaniach jak i na wagę. Chociaż to drogie orzechy, posiadają wspaniałe właściwości prozdrowotne. To nieduże, zielone orzechy w łupinach. Zawierają zdrowe tłuszcze. Dodatkowo są źródłem białka i błonnika oraz przeciwutleniaczy. Zawierają duże ilości witaminy B6.

 

Należy przypomnieć, że właśnie ta witamina poprawia stan naczyń krwionośnych, opóźnia procesy starzenia się, zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji, łagodzi stany zapalne. Pistacje zawierają ogromne ilości przeciwutleniaczy. W porównaniu do innych orzechów, zawierają mniej kalorii. Pistacje to doskonałe źródło aminokwasów. Wykazują pozytywny wpływ na naczynia krwionośne. W kuchni można je wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszym sposobem jest przekąska z czystej postaci. Możemy kupić olej pistacjowy, ich nasiona wykorzystać do deserów, sałatek czy dań mięsnych. Dodatkowo orzechy pistacjowe zawierają potas, błonnik, białka, wapń. Mnóstwo pierwiastków takich jak mangan czy biotyna. Wzmacniają kości, regulują ciśnienie tętnicze, regulują poziom cukru we krwi, poprawiają wygląd skóry, stymulują pracę jelit, wzmacniają odporność.

Spożycie pistacji

Pistacje składają się z tłuszczu. W 100 gramach orzechów znajdziemy blisko 550 kcal. Najlepiej wybierać pistacje bez soli. Pistacje naturalne to nieprzetworzone, bez dodatku soli. W takiej formie są najzdrowsze. Pistacje są sprzedawane z otwartą skorupką. Nieotwarte orzechy są niedojrzałe. Ich kolorystyka sprawia, że są popularnym dodatkiem do deserów oraz lodów pistacjowych. Na rynku możemy znaleźć pistacje prażone, bez soli lub surowe. Za kilogram często musimy zapłacić blisko 80 zł. Wszystko za sprawą wydajności upraw oraz ograniczenia miejsc, w których możemy je uprawiać. Pistacje solone negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Podwyższają ciśnienie krwi.

Alergia na pistacje

Chociaż pistacje są bardzo zdrowe, posiadają skutki uboczne. Jedzenie zbyt dużej ilości ma negatywny wpływ na wagę ciała. Niekiedy może wystąpić reakcja alergiczna po ich zjedzeniu. Wysypka i swędzenie ciała, kaszel, skurcze brzucha, trudności w oddychaniu. Osoby niemające alergii mogą po nie śmiało sięgać. Niestety orzechy pistacjowe mogą powodować alergie. Jeśli jesteśmy na nie uczuleni, należy je wykluczyć z menu. Reakcja alergiczna pojawia się szybko po spożyciu orzechów. Najczęściej dotyczy skóry. Pojawia się pokrzywka i zaczerwienienie. Ze strony układu pokarmowego mogą wystąpić bóle brzucha. Inne możliwe objawy to astma, wodnisty katar i duszności. Niekiedy może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie tekstów alergicznych na poszczególne gatunki orzechów. Pamiętajmy, że orzechy są silnymi alergenami. Jeśli próbujemy je po raz pierwszy, powinniśmy spożyć ich jak najmniejszą ilość. Najbardziej podatne są dzieci oraz osoby starsze. Pistacje chociaż są zdrowe, nie każdy z nas może skosztować ich pysznego smaku. Pomimo wielu właściwości odżywczych, orzechy te nie mogą być spożywane przez każdego z nas.